شنبه, 22 فروردين 1394 ساعت 10:22

10 فِراری كه هرگز از عهده‌ی خرید آن برنخواهید آمد

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

فراری

انزو آنزلمو فراری كاوالیر دی گرن كروچ اومری یك راننده‌ی مسابقات سرعت بود كه بنیانگذار و موسس شركت فراری در سال 1929 بود.. این شركت در ابتدا به نام شركت و گاراژ اسكودریا فراری نامیده می‌شد كه البته شاید در نگاه اول اسم چندان دلچسبی برای یك خودروی برتر اسپرت به نظر نرسد.


فراری از همان ابتدای تاسیس بخش مهمی از دنیای مسابقات سرعت بوده است. از فرمول یك تا جی تی در همه‌ی مسابقات فراری یك پای ثابت است. این به معنای رقابت و سرعتی است كه در طراحی هر یك از مدل‌های فراری نهفته است. نام و نشان فراری –همان اسبی كه روی دوپا بلند شده است- در همه جای دنیا شناخته شده است. البته اگر شما آنقدر خوش‌شانس باشید كه یك مدل آن را در خیابان ببینید.


كارخانه‌ی شركت هنوز در همان شهرك كوچكی واقع است كه در بیرون شهر كوچك مارانلو در ایتالیا قرار دارد. همان نقطه‌ای است كه برای نخستین بار درهای كارخانه در آن گشوده شد. برای بیش از 80 سال فراری توانسته نام خود را با افتخار توام با احترام فراوان در میان شركت‌های سازنده‌ی خودروهای اسپرت حفظ كند و در عین حال مرزهای رشد و ترقی را یكی پس از دیگری درنوردد. اگر در نظر بگیریم كه این خودروها دست‌ساز هستند خواهیم دانست كه چرا هریك از مدل‌های آن كیفیت و شكوه تراوش می‌كند.

به عنوان مثال داشتن هریك از مدل‌هایی كه در زیر به وصف آن‌ها خواهیم پرداخت یا مدل‌های جدیدتر از این‌ها هركدام دارای ضمانت و خدمات منحصر به فرد و مخصوص به نمونه‌ی خود هستند. به عنوان نمونه می‌توان از شركت در برنامه‌ی رانندگی در پیست مخصوص شركت فراری، عضویت در كلوپ دارندگان خودروهای فراری، سرویس رایگان و خدمات قطعه‌ای (اعم از اجزاء، لوازم و كیت‌ها) نام برد.


مدل‌های جدیدتر همه شامل آخرین و به روزترین ویژگی‌ها مانند دوربین پارك كردن، یك ست بار و بنه كه كاملا در صندوق عقب جا می‌گیرد، یك كیف گلف، برنامه‌ای اطلاعات و سرگرمی و چراغ‌های جلویی با سیستم هوشمند ( سیستم پیشرفته‌ی روشنایی خودرو) می‌شود.

اگر شما نمی‌توانید یكی از این ماشین‌ها را بخرید دلخور نشوید. فروشگاه فراری همه چیز با آرم فراری برای فروش دارد. اگر دوست دارید بدون داشتن خودرو اطراف خود را با نام و نشان فراری پر كنید سری به این فروشگاه بزنید. مثلا یك كلاه با نشان فراری از این فروشگاه بخرید و با آن یك عكس سلفی بگیرید. چنین عكسی می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای نصب روی پروفایل اینترنتی شما باشد كه به وسیله‌ی آن به دنبال همسریابی هستید. كدام زن است كه شیفته‌ی مردی كه یك فراری یا حداقل یك كلاه فراری دارد نشود؟


فراری اف اف: 295.000 دلار


فراری اف اف

اف اف در مقایسه با سایر مدل‌های فراری چندان به نظر گران نمی‌رسد. این مدل دارای چهار صندلی و چهار محور است. در واقع این نخستین مدل فراری است كه دارای چهار محور است. این مدل فراری در نمایشگاه اتومبیل ژنو در سال 2011 رونمایی شد و بسیار مورد تحسین قرار گرفت. این مدل از سری گرند تور محسوب شده و جایگزین مناسبی برای مدل گرند تور اسكاگلیتی محسوب می‌شود. شایعات حاكی از این است كه این خودرو سریع‌ترین خودروی چهار سرنشین دنیاست. در سالی كه از این مدل رونمایی شد تنها 800 عدد از آن ساخته شد. البته تعداد بیشتری هم در سال‌های بعدی ساخته شده است.


مدل 2006 چین: 1.6 میلیون دلار


مدل 2006 چین


این مدل فراری كه با طرح چینی شكسته رنگ‌آمیزی شده با دستان هنرمند مشهور چینی لو هائو نقاشی شده است. وی معتقد است كه نمی‌تواند كاملا شرح دهد كه چگونه تجربه‌ی وی در همكاری نزدیك با فراری به همراه تجارب پیشین‌اش در همكاری با شركت تولید ظروف چینی سلسله‌ی سانگ جی كیلن منجر به خلق الگوی رنگ‌آمیزی این نمونه‌ی منحصر به فرد شد. در سال 2009 این خودروی بی‌نظیر در گالری دروازه‌ی سرخ پكن كه به عنوان یك جشنواره‌ی جمع‌آوری كمك‌های خیرخواهانه توسط شركت فراری برگزار می شد، رونمایی شد. جالب است بدانید كه فراری به عنوان برنامه‌ی جانبی برای تشویق و پرورش فكر‌های جوان، از دانشجویان برتر و استادان جوان دانشكده‌ی مهندسی خودرو دانشگاه تسینگوا دعوت كرد تا در دانشكده‌ی پلی‌تكنیك میلان و همچنین مركز آموزش فراری به ادامه‌ی تحصیل بپردازند.

 

8. فراری اف ایكس ایكس ایولوزیون: 1.8 میلیون دلار


فراری اف ایكس ایكس ایولوزیون


این خودروی مسابقه‌ای را نسخه‌ی خیابانی مدل انزو می‌شناسند. نكته‌ی جالب توجه در این باره این است كه دارندگان این خودرو نزدیك به 2 میلیون دلار بابت آن پرداخت كرده‌اند ولی تنها در روزهای خاص و پیست‌های ویژه‌‌ای كه پیشتر از سوی فراری برنامه‌ریزی و تعیین شده می‌توانند آن‌ها را برانند. ولی ظاهرا برای این صاحبان پولدار این فراری‌ها این موضوع اهمیتی ندارد. لازم به یادآوری است كه مازراتی كورسا ام سی 12 شبیه به این مدل است. و اگر نمی‌دانید بهتر است به شما بگوییم كه مازراتی شركت خواهرخوانده‌ی فراری است. مدل اف ایكس ایكس دارای ساختاری فوق سری است چرا كه دارای رازهای مهندسی خاص خود است كه شركت فراری اجازه‌ی درز اطلاعات آن را نداده و به همین دلیل است كه تنها در زمان‌های تعیین شده اجازه‌ی راندن آن داده می شود.


8. فراری پی 5/4-2006: 1.8 میلیون دلار


فراری پی 5/4-2006


فراری پی 5/4 یك مدل نمونه است كه توسط فراری ساخته شد و توسط شركت پی‌نین‌فارینا برای تامین خواسته‌های جیمز گلیكن‌هاوس فیلم‌ساز، سهام‌دار عمده در بورس و خریدار این مدل تغییراتی در آن داده شد. به نظر می‌رسد كه جیمز گلیكن هاوس الگوی دهه‌ی 60 سری پی فراری را بر الگوی مدرن آن ترجیح می‌داده است. به همین دلیل سفارش داد تا این مدل را مطابق میل او تغییر دهند كه البته باعث شد هزینه‌ی تمام شده برای وی بالغ بر 4 میلیون دلار شود. این خودرو در نمایشگاه پابل بیچ كنكورس دی الگانس به نمایش در آمد.


6. فراری پی 3 -330 1966: 5.6 میلیون دلار


راری پی 3 -330


سری پی خودروهای فراری نمونه‌های اصلی مدل‌های ساخته شده برای مسابقات سرعت هستند و اغلب آن‌ها در اواخر دهه‌ی 60 و اوایل دهه‌ی 70 ساخته شده‌اند. این مدل بخصوص از نخستین مدل‌های میان-موتور بود كه مجهز به موتور وی 6 فرمول دو 156 فراری است. هر یك از مدل‌های سری پی كاملا منحصر به فرد است. به نحوی كه پی3-330 كه در سال 1966 ساخته شده از لحاظ مهندسی كاملا با سری‌های قبل و بعد خود متفاوت است. از این مدل سیستم انژكتور وارد موتورهای فراری شد.

 

5. فراری 625 تی سی آر 1957 اسپایدر: 6.5 میلیون دلار


 فراری 625 تی سی آر


این فراری بی‌نظیر در دنیای خودروهای اسپرت مورد احترام همگان است. تنها دو نسخه از آن ساخته شده كه یكی از آن‌ها در سال 2012 در نمایشگاه اتومبیل موناكو به فروش رسید. داستان جالب آن این است كه خریدار این خودرو جانی ون نیومن با آن به مسابقات سرعت اتریش - آلمان رفت و با پیروزی به خانه بازگشت. این نخستین مسابقه‌ی سرعتی بود كه این خودرو در آن شركت می‌جست. وی در دومین تجربه با 625 تی سی آر در مسابقات لاگونا سكا شركت كرد و این بار هم موفق شد جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد. این خودرو در مسابقات سرعت سال‌های 1957 و 1958 شركت جست و در طول دو سال توانست سه مرتبه مقام نخست را از آن خود كند. در دورهای بعدی همین مسابقات نیز مقام‌های دوم و سوم را كسب كرده است. در مجموع در 11 شركت در مسابقات سرعت راننده‌ی این خودرو 7 بار روی سكو رفته است كه این خود گویای مسائل بسیاری درباره‌ی كیفیت و مهندسی این خودرو است.


4. فراری 250 جی تی 1961 اسپایدر كالیفرنیا: 12 میلیون دلار


فراری 250 جی تی


این كروكی دو نفره در بین سال‌های 1953 تا 1964 ساخته شد و یكی از محبوب‌ترین مدل‌های ساخته شده‌ در شركت فراری باقی ماند. همانگونه كه از نامش می‌توانید بفهمید، این مدل برای صادرات به ایالات متحده ساخته شد. این خودرو را در آن زمان نسخه‌ی اسكاگلیتی از برترین خودروهای اسپرت جی تی 250 نامیده‌اند. این مدل یكی از مدل‌های برجسته و مجللی است كه می‌تواند متمایز كننده‌ی كلكسیون خودروهای هر اشرافی باشد.


3. فراری 250 تستا روسا 1957: 16 میلیون دلار


فراری 250 تستا روسا


نام تستا روسا به معنی حداكثر سرعت است. از این خودرو كه در دهه‌ی 50 و 60 تولید می‌شده تنها بیست و یك نسخه تولید شده كه دو نسخه در شركت نگهداری می‌شود و 19 نسخه برای فروش گذاشته شد. آیا می‌دانید كه تستا روسا به معنی سرقرمز نیز هست؟ شاید به همین دلیل باشد كه بسیاری از خودروهای فراری به رنگ قرمز رنگ‌آمیزی می‌شوند. شاید هم به این دلیل باشد كه خودروهای اسپرت با رنگ قرمز سریع‌تر و حیرت‌آورتر به نظر می‌رسند. این مدل یكی از گران‌قیمت‌ترین فراری‌هایی است كه می‌توانید در هركجای دنیا بیابید.


2. فراری 250 جی تی او 1962: 41 میلیون دلار


فراری 250 جی تی او


در سال 2004 خودروی فراری 250 جی تی او رتبه‌ی هشتم را در فهرست بین‌المللی برترین خودروهای اسپرت تولید شده از دهه‌ی 60 تا كنون به خود اختصاص داد. این خودرو با طراحی مهندسی آیرودینامیكی و ظاهر و عملكردی حیرت آور در سال 1962 ساخته شد و رتبه‌ی دوم گران‌قیمت‌ترین خودروهای فراری را از آن خود كرده است. جی تی(GT) مخفف گراند توریسمو است و این سری از خودروهای فراری به دلیل فتح مسابقات جهانی سرعت خودروسازان و همچنین پیروزی در بسیاری دیگر از رخدادهای ورزشی دارای شهرت فراوان است.


1. فراری 250 جی تی او 1963: 52 میلیون دلار


فراری 250 جی تی او


از این مدل خودروی فراری كه تنها 36 نسخه تولید شده به پادشاه فراری‌ها تعبیر می‌كنند. موتور وی 12 آن اسامی رانندگان مشهور جهان را بارها در میادین ورزشی بر سر زبان‌ها انداخته است. رانندگانی چون: جیودو فوسات، ژان گوشه و لوئیجی ترامازو و عده‌ای دیگر از این دسته‌اند. هیچ یك از رانندگان سرشناس مسابقات سرعت جهان نتوانسته‌اند در برابر وسوسه‌ی رانندگی و تست سرعت گران‌قیمت‌ترین مدل فراری مقاومت كنند. تا 4 سال پیش قیمت این خودرو فقط 20 میلیون دلار بود. یك زمان یك نسخه‌ی آن را كلكسیونر خودروها ایالت كنكتیكات آمریكا پل پاپالاردو خریداری كرد. مدتی بعد یك نسخه‌ی آن توسط یك خریدار ناشناس خریداری شد. و سرانجام یك نسخه‌ی آن نیز به مجموعه‌ی خودروهای یك میلیاردر اسپانیایی اضافه گردید. این خریدها قیمت آن را تا به این حد افزایش داد. جی تی او بهترین خودروهای ساخته‌ی شركت فراری است و شما در هیچ‌جا هیچ مدلی برتر از این نخواهید یافت.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید