دوشنبه, 25 اسفند 1393 ساعت 08:53

8 نكته كه شما راجع به قيمت‌ کالاهای لوکس نمی دانيد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به رغم سرعت كند بهبود وضعیت اقتصادی در آمریكا صنعت تولید محصولات لوکس توانسته سود خود را در دو سال گذشته 2 برابر نماید. بخشی از این رشد مربوط به رشد اندك سرمایه عظیم مشتریان این محصولات بود. همچنین نرخ رشد ثابت قیمت این محصولات نیز در این افزایش سود نقش داشت.


هر چیزی از تلفن‌های همراه گرفته تا خودرو‌های گرانقیمت افزایش قیمت داشته‌اند ولی این باعث كاهش جذابیت این محصولات نشده است. ولی چرا؟ چه چیزی باعث می‌شود كه در دوران ركود اقتصاد جهانی طراحان لباس‌های اشرافی همچنان بكوشند لباس‌هایی مجلل‌تر تولید كرده و مشتریان نیز هنوز به خرید این لباس های گرانقیمت علاقه‌مند هستند؟ آیا دلیلی وجود دارد كه محصولاتی مانند محصولات ضد پیری همچنان بسیار گرانقیمت هستند؟ و یا شاید كالاهای لوكس كه دارای چنین قیمت‌های گزافی هستند فقط می‌كوشند مشتریان سطح بالای خود را حفظ كنند. در ادامه خواهیم دید كه چگونه قیمت 8 كالای معرفی شده به‌طور غیرمنصفانه‌ای بالا نگه‌داشته می شود تا در بازار لوکس آن به فروش برسد.

 

8. قيمت‌های روبه‌افزايش آیفون


 

 

بله آیفون‌ها به تدریج جای خود را در دنیای محصولات لوكس و تجملی باز كرده‌اند. آن‌ها گرانقیمت‌ترین تلفن‌های هوشمند هستند و از لحاظ محبوبیت هم به راحتی گوی سبقت را از رقبای خود ربوده‌اند. واقعا چرا این تلفن‌های هوشمند اینقدر گرانقیمت هستند؟ خوب چون می‌توانند گران باشند. حقیقت این است كه اپل بازار تلفن همراه را در اختیار خود در آورده و اخیرا با افزایش قیمت آیفون 6 آن را به گرانقیمت‌ترین تلفن همراه با قیمتی بالای 800 دلار تبدیل كرده است. چه باعث شده كه شركت اپل بتواند ما را بفریبد و متقاعدمان كند كه یك ماه اجاره‌ی منزل‌مان را بابت خرید یك دستگاه تلفن هوشمند بپردازیم؟

 

آن‌ها با افزایش قیمت محصولات اخیر خود و به‌روز‌رسانی‌های آن‌ها در كاربران تلفن‌های هوشمند آرزوی داشتن این جنس مرموز و گرانقیمت را ایجاد كرده‌اند. آن‌ها این اطمینان را هم در مشتریان بوجود آورده‌اند كه تعداد گوشی‌های آیفون 6 تولید شده محدود است و به این ترتیب جایگاه تجملی آن را ارتقاء داده‌اند. بی‌تردید این تلفن هوشمند محصولی فوق‌العاده است ولی آیا برای اكثر ما كه تلفن‌های همراهمان را برای تماس گرفتن، پیام‌دادن و برخی اوقات هم عكس گرفتن استفاده می كنیم داشتن یك تلفن همراه 849 دلاری لازم است؟ به احتمال زیاد جوابمان منفی است.

 

7. ساعت‌های مردانه: پولی كه بابت تبلیغات می‌دهیم


 

آيا هيچگاه در كنار تاجري كه يك ساعت رولكس مرصع به الماس به دست دارد ايستاده‌ايد؟ اگر پاسختان مثبت است بايد بگويم كه شما در كنار كسی ايستاده‌ايد كه پولی را كه احتمالا شما براي خريد خانه هزينه می كنيد، براي ساعت مچی اش هزينه كرده‌ است. ولي واقعا چه چيزی باعث شده كه ساعت‌های مچی مردانه به اين حد گرانقيمت باشند؟ پاسخ اين است كه عوامل متعددی وجود دارد. نخست آن كه آن طلا و الماس‌هايی كه در ساخت اين گونه ساعت‌ها به‌كار رفته‌اند عامل اين گرانی است.

 

با افزايش قيمت طلا، الماس، نقره و ساير اقلامی كه در توليد اين ساعت‌ها كاربرد دارند قيمت اين ساعت‌های اشرافی نيز افزايش مي‌يابد. در مورد ظرايف هنری به كار رفته در اين ساعت‌ها نيز همين موضوع صدق مي‌كند. ساعت‌هايی كه داراي ريزه كاری های هنری فراوانی هستند، نيازمند كار دقيق هنرمندان و ساعت‌سازان بر روی آن‌ها هستند. اين كار پيچيده نيازمند پرداخت دستمزد بالايی به آن هنرمند است كه در نتيجه فاكتور خريد مشتری را سنگين‌تر می كند. .

 

و البته مبلغ قابل توجهی نيز بابت ارزش نشان تجاری اين ساعت‌ها از مشتريان دريافت می شود تا به تبليغ محصولات‌شان در مجلات محصولات لوکس و هتل‌های گرانقيمت بپردازند.

 

6. خودروهای گرانقیمت ارزش پولی را كه بابت آن‌ها می‌دهیم دارند


 

خودروهای لوكس دارای قیمت های بسیار سرسام‌آوری هستند. برخی از آن ها از جمله مرسدس بنز كلاس اس تقریبا 100.000 دلار قیمت دارند. فارغ از نشان درخشان بنز كه بر بالای كاپوت آن نصب شده چه چیزی باعث می شود كه یك خریدار چنین مبلغ هنگفتی را بابت خرید یك خودرو بپردازد؟ پاسخ این است كه به 3 دلیل: نخست راحتی داخل خودرو، دوم ایمنی و سوم توان بالا. بی ام و، بنز، آئودی، پورشه و .. همه به دلیل آسایش فراوان و طراحی بی‌نظیر فضای درونی‌شان معروف‌اند. از چرم نرم صندلی ها تا دیواره‌های درخشان طرح چوب همه باعث شده كه یك مسافرت طولانی با آن‌ها خوشایند و كوتاه به نظر برسد. این خودروها معمولا از آخرین فناوری های ایمنی نیز برخوردارند.


آن‌ها عموما در تست‌های تصادف نشان ایمنی پنج ستاره را دریافت كرده‌اند. و در نهایت روشن‌ترین دلیل قیمت بالای این خودروها كه مشتریان آن‌ها از آن بیش از هرچیز خرسندند و بابت آن چنین هزینه‌ای را متقبل می شوند عبارتست از: توان. هركسی كه یكبار یكی از این نمونه‌های بی‌ام‌و را رانده باشد میداند كه توان بالا و كنترل آسان این خودروهای لوكس چقدر لذت رانندگی را افزایش می‌دهد.

 

5. طراحی لباس: پول بيشتر بابت كيفيت برتر


 

 

 

اگر شما اندك دانشی راجع به مد داشته باشید می دانید كه به روز بودن لباس‌های شما چقدر برایتان هزینه‌بر است. عرضه ی محصولات بهاره و پاییزه موجب هجوم مدگرایان به مغازه ها شده و درب فروشگاه‌های اینچنینی را در شهرهایی مثل پاریس، میلان، و نیویورك با ازدحام جمعیت مواجه می‌كند. هر خریداری به دنبال تكه لباسی است كه دارای خیاطی خاص بوده، رنگ بی‌نظیر داشته و قطعا طراحی آن هم زیبا و توام با نوآوری باشد. این مشتریان بابت به دست آوردن این ویژگی‌ها پول قابل توجهی می پردازند كه برای آن دلیل هم دارند. این لباس‌ها كه به طور خاص طراحی می‌شوند در مقایسه با لباس‌هایی كه تولید انبوه دارند از مواد اولیه‌ی بهتر تهیه شده ودارای عمر طولانی‌تری هستند.


این لباس‌ها با ظرافت بیشتری تولید شده‌اند و دارای بخش‌های دست‌دوزی شده هستند. برعكس صنعت‌گران تولید لباس، طراحان لباس‌های خاص هر تكه لباس را مخصوص فصلی طراحی و روانه‌‌ی بازار می‌كنند كه در آن قرار داریم. هنگامی كه این فصل تمام می‌شود، آن تكه لباس نیز اشتیاقی را كه خریداران به تهیه‌ی آن داشتند از دست می‌دهد. طراحان لباس‌ها از این موضوع با اطلاع‌اند. به همین دلیل نیز قیمت لباس‌های خود را در طول آن فصل بالا نگه می دارند و هنگامی كه مدل آن لباس دیگر كهنه محسوب شود قیمت ان ممكن است تا 70 % سقوط كند.

 

3. يك شركت انحصار بازار عينك‌ را در دست دارد


 

اگر شما یكی از نیم میلیارد نفر افراد روی كره‌ی زمین هستید كه از عینك‌های تولید نشان‌های تجاری برتر استفاده می‌كنید باید به شما اطلاع دهیم كه شما پولی را كه برای لنزهای گران‌قیمت نشان‌های مختلف می‌پردازید در واقع به جیب یك شركت واریز می كنید. نام این شركت ”لوكس‌و‌تیكا“ است. براساس اطلاعاتی كه مجله‌ی فوربز منتشر كرده شركت لوكس‌وتیكا كه توسط لئوناردو دل وچیو بنیان‌گذاری شد، مالكیت 80 % نشان‌های برتر صنعت عینك را دارد. این شركت كه در سال 2013 سودآوری معادل 9.71 میلیارد دلار داشته است، عینك‌های آفتابی و فریم‌های عینك را برای نشان‌هایی چون دولس‌و‌گابانا، بربری، تیفانی، واگ، ری‌بن، لنز‌كرفترز،‌ سیرز اپتیكال، تارگت اپتیكال، و حدود پنج، شش نشان معتبر دیگر تولید می‌كند. این شركت صنعت عینك و بویژه قیمت‌های آن را كه به حد گزافی بالا هستند در دست دارد.

 

2. خدمات اتاق در هتل: هزينه‌ی آسايش


 

چه چیزی باعث شده كه هزینه‌ی صرف وعده‌های غذایی در اتاق اینقدر بالا باشد؟ برای كسانی كه در زمینه‌ی اقامت در هتل تجربه‌ی چندانی ندارند، این هزینه‌ها در ابتدا در حد 15 % كل هزینه‌ی اقامت برآورد می شود. و هزینه‌ی سرو غذا در داخل اتاق نیز در پایان به صورتحساب نهایی افزوده می شود. اغلب مشتریان هتل فراموش می‌كنند كه این هزینه شامل میان وعده‌ی سبكی كه در انتهای شب سفارش می‌دهند نیز می‌شود. البته هتل‌ها می توانند علاوه بر این ها مبالغ دیگری را نیز به صورتحساب شما اضافه كنند و آن‌هم صرفا به دلیل آن است كه .... می‌توانند. كسی‌كه نیمه شب پس از یك پرواز طولانی می‌رسد و از فرط گرسنگی در حال هلاك شدن است، احتمالا روز آخر باید مبالغ قابل توجهی بابت خدمات سریعی كه در آن ساعات دیروقت دریافت كرده بپردازد. و البته فرض اغلب این هتل‌های مجلل این است كه اگر شما می‌توانید شبی 3.000 دلار بابت اقامت در یك اتاق بپردازید حتما از پس هزینه‌های قابل توجه دیگر بابت خدمات نیز برمی‌آیید.

 

1. محصولات جوانی


 

زنان بسیاری در دنیا هر روز به دنبال محصولی هستند كه پوست آن‌ها را محكم و كشیده نگه‌دارد، منافذ پوستشان را از بین ببرد، و هرگونه نشان سالخوردگی را از چهره‌ی آن‌ها بزداید. آیا چنین كرم معجزه‌آسایی وجود دارد؟ اگر باشد زنان زیادی هستند كه حاضرند خون‌بهای خود را بابت تهیه‌ی آن بپردازند. محصولات جوانی از كرم‌های رتینول تا درمان‌های لیزری و قرص‌های مختلف انواع متنوعی از این محصولات جوانی هستند كه دارای اشكال مختلف و قیمت‌های متفاوت‌اند.


گران‌ترین این محصولات كه ممكن است تا 1000 دلار برای یك بطری شربت قیمت داشته باشند تضمین می‌دهند كه چهره‌ی شما جوان بماند. ولی برابر گفته‌های ونسا پترونیك-روزیك از متخصصان پوست و استادان دانشگاه علوم پزشكی شیكاگو محصولاتی اینچنینی غالبا دارای تركیبی از مواد ضد سالخوردگی مشابه هستند. مطالعه‌ای كه بر این محصولات انجام شده نشان می‌دهد كه نمی‌توان به‌طور قطع گفت كه تركیبات اینچنینی می‌توانند تاثیر ضد سالخوردگی داشته باشند. همچنین بر روی بسته‌بندی این محصولات اطلاعاتی مبنی بر این كه چه درصد از موادی كه در این محصولات وجود دارند اثر ضد‌پیری برجای می‌گذارند. تنها چیزی كه به تجربه ثابت می‌شود این است كه كرم 1000 دلاری كه شما خریداری كرده‌اید آن قدر كه مورد انتظار شماست اثری بر پوستتان ندارد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید