سه شنبه, 01 ارديبهشت 1394 ساعت 06:04

10 مورد از با ارزش‌ترین هدایایی كه تا كنون به ملكه‌ی انگلستان پیشكش شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

تاج ملکه انگلستانx

گران‌قیمت‌ترین هدایایی كه تا كنون به ملكه‌ی انگلستان داده شده از دسته‌ی گران‌قیمت‌ترین هدایایی است كه در تاریخ معاصر به افراد شهیر پیشكش شده است. بسیاری از این گنجینه‌های ارزشمند جواهرات بسیار گران‌قیمتی هستند كه فقط در مراسم تاج‌گذاری ملكه به او داده می‌شود و پس از آن تا مراسم تاج‌گذاری سال بعد در مكان‌های بسیار امن نگهداری می گردند. این هدایا آن‌چنان متفاوت و آن‌قدر با ارزش هستند كه هنگامی كه در كنار هم گذاشته شوند، نمی‌توان برای چنان مجموعه‌ای قیمت‌گذاری كرد. بسیاری از افراد یا سازمان‌های خصوصی كوشیده‌اند تا این كار را انجام دهند ولی هیچ یك از این برآوردها را نمی‌توان معتبر شمرد چرا كه هیچ یك از افرادی كه این برآوردها را انجام داده دسترسی مستقیم به این هدایای ارزشمند نداشته است. خود ملكه نیز تا كنون به هیچ مقام رسمی یا غیر رسمی دولتی یا سلطنتی اجازه نداده كه این داراییهای غیر قابل ارزش‌گذاری را در كنار هم جمع‌آوری نموده و رسما برای آن قیمت‌گذاری نمایند.


بسیاری از گران‌قیمت‌ترین هدایای ملكه شامل جواهرات و سنگ‌های قیمتی هستند. با این‌حال این هدایا همچنان جدای از جواهرات سلطنتی نگهداری می‌شوند. در حقیقت هیچ‌یك از اجزای مجموعه‌ی هدایای شخصی ملكه جزء اموال رسمی خاندان سلطنتی محسوب نشده و چون دارائیهای شخصی وی هستند از اموال دولتی به حساب نمی‌آیند و تنها و تنها به او تعلق دارند. بسیاری از این جواهرات ارزشمند از كشورهایی از آن‌سوی جهان آورده شده و برخی دیگر نیز از سوی اعضای خانواده‌ی خود وی در لندن به وی اهدا شده‌اند. حتی امروزه نیز در برخی موقعیت‌های خاص ملكه در حالی‌كه این جواهرات را در بر دارد در انظار دیده می‌شود. بسیاری از این هدایا اصالتا متعلق به سرزمین‌های دور همچون استرالیا، كانادا، نیوزیلند و سایر سرزمین‌هایی هستند كه اصالتا به بریتانیای كبیر تعلق داشته‌اند. پس بدون هرگونه توضیحات اضافه‌ی دیگر اجازه دهید تا به سراغ 10 مورد از با ارزش‌ترین هدایایی كه تا كنون به ملكه‌ی انگلستان پیشكش شده است بپردازیم.


10. ولادیمیر تیارا


الماس تاج ملکه الیزابتx


جواهر ولادیمیر تیارا در اصل در سال 1921 توسط ملكه ماری خریداری شد. به این جواهر الماس یا مروارید تیارا نیز گفته می شود. این سنگ با ارزش از دوشس اعظم روس ولادیمیروونا خریداری شد كه وی نیز آن را از مادرش به ارث برده بود. در آن‌زمان و با محاسبه‌ی نرخ تورم ولادیمیروونا را 984 هزار پوند قیمت‌گذاری شد. ملكه ماری پس از سال‌ها نگهداری از آن سرانجام آن را به ملكه الیزابت دوم پیشكش كرد و از آن‌زمان تا كنون همچنان در مجموعه‌ی دارائیها ی شخصی او نگهداری می‌شود.


9. گردن‌بند فستون


گردن‌بند فستون


نخستین بار شاه جرج ششم دستور ساخت گردن‌بند فستون را در سال 1947 داد. او گردن‌بندی خواسته بود كه بیش از 150 قطعه الماس در آن به‌كار رفته باشد و همه‌ی این الماس ها را از مجموعه‌ای كه خود به میراث برده بود تهیه كرد. محصول نهایی شامل سه ردیف الماس می شد و مجموع وزن آن‌ها به یكصد و هفتاد قیراط می‌رسدجرج ششم در نهایت گردن‌بند را به الیزابت دوم هدیه كرد.


8. تاج پادشاهی از یاقوت سرخ برمه‌ای


تاج پادشاهی


شركت بریتانیایی گاراد این تاج را برای الیزابت دوم ساخت و پیشكش كرد. این جواهر قیمتی از طلا و یاقوت‌های سرخ ساخته شده كه به شكل بخش مركزی گل درآمده و گلبرگ‌های آن از الماس و نقره ساخته شده است. روی هم رفته جواهرات تاج سرخ برمه‌ای تیارا از 96 قطعه الماس ساخته شده و به این دلیل یاقوت سرخ برمه‌ای نامیده می شود كه الماس‌های آن به رنگ قرمز بوده و از كشور برمه تهیه شده‌اند. این تاج نفیس به عنوان هدیه‌ی عروسی به ملكه پیشكش شد و مردم برمه خود بر این اعتقادند كه كسی كه یاقوت سرخ در بر دارد از بیماری و مرگ در امان است. تا پیش از سال 1973 الماس‌ها و یاقوت‌های سرخ در مجموعه‌ی دارائیهای شخصی ملكه نگهداری می شد و پس از آن كه توسط شركت گاراد به صورت تاج یكپارچه‌ی امروزی درآمد نیز همچنان در مجموعه‌ی جواهرات شخصی وی قرار دارد.

 

7. نیم‌تاج پادشاهی جرج چهارم


تاج ملکه الیزابتx


قدمت دیهیم جرج چهارم به سال 1820 بازمی‌گردد. زرگران سلطنتی این جواهر را كه بعدها راندِل نامیده شد برای مراسم تاج‌گذاری رسمی جرج چهارم ساختند. این نیم تاج در نهایت به عنوان میراث به الیزابت دوم رسید و همچنان در مجموعه‌ی جواهرات شخصی وی نگهداری می شود. این دیهیم از بیش از 300 تكه الماس و170 دانه مروارید تشكیل شده و وزن جواهرات آن به بیش از 325 قیراط می‌رسد.


6. گردن‌بند ملكه‌ی مادر


گردن بند ملکه


گردن‌بند ملكه ی مادر در اصل به ملكه ویكتوریای كبیر تعلق داشته ولی در نهایت به عنوان هدیه به ملكه الیزابت دوم اهداء شده است. در حالی‌كه وزن این گردن‌بند بسیار با پرستیژ هرگز به طور رسمی اعلام نشده ولی همه می‌دانند كه حدود 45 الماس نسبتا درشت در آن به كار رفته است.

 

5. یاقوت كبود بروچ شاهزاده آلبرت


تاج گذاری ملکه الیزابتx
یاقوت كبود بروچ شاهزاده آلبرت جزو گران‌قیمت‌ترین جواهرات موجود در مجموعه‌ی جواهرات شخصی ملكه است. این جواهر با ارزش از سوی مادر ملكه به وی داده شده و مادر وی نیز آن را از ملكه ویكتوریا دریافت كرده است. این یاقوت كه قریب به 25 قیراط وزن دارد امروزه قیمتی بیش از 4 میلیون دلار بر آن گذاشته شده است. البته برخی افراد معتقدند كه ارزش آن حتی بیش از این است.


4. گردن‌بند‌های مروارید ملكه آنا و كارولین


گردن بند مروارید ملکه
هنگامی كه گردن‌بند‌های ملكه آنا و كارولین روی هم گذاشته شوند، قیمت آن‌ها بیش از 4 میلیون پوند برآورد می شود. این گردن‌بند‌ها شامل مرواردی‌های متعدد و ركاب‌ آن‌هاست. همانگونه كه از اسامی آن‌ها هویداست،‌ این دو گردن بند اصالتا به ملكه آنا و ملكه كارولین تعلق داشته‌اند. هر دو ملكه این گردن‌بندها را در مجموعه‌ی جواهرات شخصی خود نگهداری می كرده‌اند. در گذر زمان آن‌ها به تدریج به در بر كردن گردن‌بندهایی بزرگتر و با ارزش‌تر در مراسم‌های تاج‌گذاری روی آورده و در نهایت در سال 1947 این گردن‌بندها به عنوان هدیه‌ی ازدواج توسط پدر ملكه الیزابت دوم به وی داده شد و او نیز آن‌ها را تا به امروز نزد خود نگه‌داشته است.


3.گردن‌بند و گوشواره‌های كالِت


گردن بند مروارید ملکه الیزابت
گردن‌بند و گوشواره‌های كالِت در اصل بنا به دستور ملكه ویكتوریا در سال 1858 با استفاده از الماس‌هایی كه او در مجموعه ی جواهرات شخصی خود داشت ساخته شد. ملكه ویكتوریا این گردن‌بند و گوشواره‌ها را بارها و بارها در بر كرد و در بسیاری از تصاویر و نقاشی‌هایی كه از وی برجامانده بر گردن و گوش‌های او دیده می شود. تنها گردن بند آن از 30 الماس قیمتی ساخته شده و وزنی بیش از 22 قیراط دارد. این گردن بند و گوشواره‌ها در نهایت به ملكه الیزابت دوم پیشكش شد و وی نیز همچنان آن‌ها را داراست. در حقیقت به دلیل این كه این جواهرات به شخص ملكه ویكتوریا تعلق داشته و محبوب او بوده است آن‌ها را می‌توان از جمله‌ی با ارزش‌ترین جواهراتی كه به وی به میراث رسیده دانست.

 

2. تاج روسی كوكوشنیك


تاج گذاری ملکه انگلیسx


تاج روسی كوكوشنیك در اصل به در سال 1888 توسط خانم سالیسبوری به ملكه الكساندرا ملكه‌ی ولز اهدا شده بود. الكساندرا نیز دستور داد كه تاج را به سبك كوكوشنیك كه یك هِد دخترانه‌ی روسی است درآورند. خانم سالزبوری نیز تحت نظارت خود و توسط شركت گاراد فرآیند فرآیند تغییرات را به انجام رساند. محصول نهایی از بیش از 60 قطعه پلاتین و نزدیك به 500 قطعه الماس ساخته شده است. برآورد می‌شود كه هر یك از الماس ها به تنهایی بیش از 3 قیراط وزن داشته باشد. تاج كوكوشنیك روسی سال‌ها در مجموعه‌ی جواهرات متعلق به ملكه‌ی ولز قرار داشت تا این كه به عنوان هدیه به ملكه الیزابت دوم پیشكش شد. حتی امروز هم این تاج سبك روس جزء با ارزش‌ترین هدایایی است كه به ملكه اهدا شده است.

 

1. كولینان 3 و 4


الماس تاج ملکه الیزابتx


كولینان 3 و 4 دو قطعه الماس هستند كه در سال 1905 از الماس مشهور كولینان بریده شده‌اند. الماس كولینان در آفریقای جنوبی كشف شد (كه در آن زمان بخشی از امپراطوری بریتانیا بود) و به عنوان هدیه‌ی روز تولد به شاه ادوارد چهارم اهداء شد. این دو قطعه الماس كه از الماس اصلی جدا شده‌اند به ترتیب 94 و 64 قیراط وزن دارند. الیزابت دوم این دو قطعه الماس را از ملكه ماری كه آن‌ها را در قالب سنجاق سینه درآورده بود به عنوان هدیه دریافت كرد. این دو قطعه الماس جزء گران‌قیمت‌ترین گنجینه‌ها در جهان محسوب شده و روی هم ارزشی بیش از 50 میلیون پوند دارند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید