یکشنبه, 03 خرداد 1394 ساعت 13:47

گران‌قيمت‌ترين اشياء روزمره ای كه از طلا ساخته شده‌اند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

گران‌قيمت‌ترين اشياء روزمره ای كه از طلا ساخته شده‌اند


وقتی صحبت از مدگرایی و تزئین چیزهای عادی با طلای ناب می شود، تازه به دوران رسیده‌های روس و شیوخ پولدار عرب و دیوانگان طلا در چین از داشتن این گونه وسایل سیر نمی شوند. سلطان برونئی دیوارهای خانه‌اش را با ورق‌های طلا پوشانده است. روس‌های ثروتمند از فروش گاز بر اتومبیل‌هایی از جنس طلا سوار می‌شوند. و بالاخره چینی‌های تاجر طلا توالت خانه‌هایشان را از طلای 24 عیار می سازند.


البته این ایده‌ی جدیدی نیست. در چین باستان معابد و عمارت‌های كلاه فرنگی را از بیرون و درون با صفحه‌هایی از طلا تزئین می‌كردند و مصریان باستان به منظور نمایش ثروت و قدرت خود توت عنخ آمون و سایر فراعنه را در تابوت‌هایی از جنس طلا به خاك می‌سپردند.


ولی واقعا دلیل این مساله چه بود؟ طلا با ارزش است، بسیار هم با ارزش است. قیمت طلا بالا و پائین می‌رود ولی حدود 1000 دلار به ازای هر اونس هم‌اكنون قیمت دارد. چین و هند بیشترین ذخیره‌ی طلا را در جهان دارند و تصادفی نیست كه بسیاری از اشیائی كه در فهرست زیر به چشم می‌خورند، در این كشورها بازاریابی شده و به كسانی فروخته می‌‌شود كه میلیاردها دلار پول دارند ولی اندكی وجدان ندارند.


در مورد اغلب مواردی كه در این فهرست به چشم می خورند، این برچسب بسیار گران آن‌هاست كه بیشترین توجه را به خود جلب كرده و بیشترین فضا را در روزنامه، مجله یا صفحات وب به خود اختصاص داده است. این محصولات باعث شهرت و فراگیر شدن نام شركت تولید كننده‌ی خود شده و تجمل و كیفیت آن‌ها زبان‌زد همه می شود. مطبوعات هم به دلیل تازگی و شوك برانگیز بودن برای تهیه‌ی گزارش از آن‌ها هجوم می‌آورند. هر چند كسانی كه اهل خرید از حراجی‌ها هستند ممكن است با این نظر مخالفت كنند ولی چنین به نظر می‌رسد كه مهمترین عامل به فروش رسیدن این محصولات همین برچسب قیمت بسیار گران آن‌هاست.


طلایی كردن هر چیزی كه پیرامون خودمان می‌بینیم ممكن است تا حدود زیادی احمقانه به نظر برسد. به عنوان مثال ابلهانه‌ترین مورد آن می‌تواند یك درخت كریسمس باشد كه با گوی‌ها و تزئینات طلایی آذین شده باشد. چند گام كه از نردبان طلایی صعود كنیم اشیاء زیادی را می بینیم كه با طلا تزئین شده‌اند – نه این كه تكه‌هایی از طلا به آن‌ها افزوده شده باشد بلكه كاملا با ورق‌هایی از طلای ناب پوشانده شده‌اند. اقلام روزمره مانند اتومبیل‌ها، لیموزین‌های كشیده، و حتی تفنگ‌های شكاری زیادی هستند كه به این ترتیب با طلا آذین یافته‌اند. بدترین نمونه‌ی آن این است كه عشق طلا باعث شده كه حتی كاغذ و سنگ توالت نیز از طلا ساخته شده‌اند.


سرسلسله‌ی این فهرست از كارهای قبیح طلایی هنرمند سرشناس ترنس كاه است كه مدفوع طلاكاری شده‌ی خود را به قیمت 500.000 دلار به فروش رساند. خوشبختانه تصاویری از این اشیاء مشمئز كننده منتشر نشده و ما هم آن‌ها را در این فهرست نیاورده‌‌ایم. ولی از جعبه‌ی جواهرات گرفته تا سنگ توالت اشیاء بسیار عجیب و بسیار گران‌قیمتی وجود دارند كه همه از طلای ناب ساخته شده است.

 

10. قرص طلا: هر كدام 245 دلار


قرص طلا


این جعبه‌ی قرص كه توسط شركت توبیاس وانگ ساخته شده برخی از زنجیره ی محصولات لوكسی است كه با عنوان شهروند، شهروند تولید شده‌اند. در داخل این محصول كه براساس اعلام وبسایت شركت تولید كننده هم‌اكنون برای عرضه به بازار موجود نیست، قرص‌هایی ساخته شده از لایه‌های نازك طلا وجود دارند كه در آب طلا نیز خوابانده شده‌اند. 30 روز مصرف این قرص‌ها معادل 13.000 دلار (و در یك سال معادل 152.000 دلار) هزینه بردار است. موزه‌ی هنرهای معاصر نیویورك این قرص‌ها را در بخش اسراف و ولخرجی خود در سال 2005 به نمایش درآورد. چیزی كه در باره‌ی تولید این قرص‌ها گویی به آن اندیشیده نشده این حقیقت است كه محتوای طلای قرصی كه صبح خورده شود، شب دوباره به طبیعت بازخواهد گشت و آیا این مشمئز كننده‌ترین بخش این موضوع نیست؟

 

9. ماسك صورت طلایی


ماسك صورت طلایی


هنگامی كه این محصول را با سایر اقلام موجود در این فهرست مقایسه می كنیم احساس می‌كنیم كه استفاده از یك ماسك پوست صورت با محتوای طلا كه دوساعت روی صورتمان می‌ماند به قیمت 1000 دلار به نظر بسیار ارزان و با صرفه می‌رسد. البته همه چیز نسبی است. گفته می‌شود كه ملكه مصر كلئوپاترا هر شب صورت خود را با لایه‌هایی از طلا می‌پوشانده تا زیبایی و جوانی آن حفظ شود. در سال 2006 شركت ژاپنی یومو اقدام به تولید ماسك صورت با محتوای طلا كرد كه در آن طلای 24 عیار به كار رفته بود. البته هنگامی كه به چشمه‌ی اب معدنی مورد علاقه‌ات برای آب تنی و سلامت پوست می‌روی انتظار نداشته باش كه این ماسك برای استفاده ی تو آن‌جا وجود داشته باشد. فقط در مكان‌هایی خاص از جمله هتل رافلز و هارود در دوبی می‌توانی سفارش آن را بدهی. البته كارشناسان زیبایی ممكن است سخنان اغراق‌آمیزی در باره‌ی تاثیر خارق‌العاده‌ی طلا بر لطافت و جوانی پوست بگویند ولی بهتر است طنزی را كه در فیلم مارنامیا گفته می‌شد نیز به خاطر داشته باشید كه به شخصیت اول فیلم توصیه می‌شد از ماسكی استفاده كند كه از تركیب بیضه‌ی خر، خاویار و طلا درست شده بود .... !!!

 

8. پودینگ شكلاتی 35.000 دلار


 پودینگ شكلاتی


شاید ورق‌های قابل خوردن طلا با ارزش ترین محصولی باشند كه تا كنون در صنایع تولید مواد غذایی درست شده است. یك دستور غذایی معمولی را تهیه كن و سپس با كمی از این ورق‌های طلا و ریزه‌های الماس قابل خوردن آن را تزئین كن اكنون می‌توانی برچسب گران‌قیمت‌ترین غذای دنیا را روی آن بچسبانی. و اگر بتوانی كه به این ترتیب نام خود را در كتاب ركوردهای گینس ثبت كنی در واقع به موفقیت بزرگی دست یافته‌ای. این ورق‌های خوردنی طلایی در هرچیزی انداخته شده‌اند اعم از پیتزا یا كیك‌های فنجانی. پودینگی كه اكنون به آن اشاره می‌كنیم كه بیشتر یك چیز قهوه‌ای رنگ 35.000 دلاری به نظر می رسد كه با ورق‌هایی از طلا، خاویار و 2 قیراط الماس تزئین شده است. هتل روستایی پوش در بریتانیا كه در منطقه‌ی لیك واقع شده ادعا كرده كه این گران‌قیمت‌ترین دسر در جهان است كه این هتل برای میهمانانی كه حداقل 2 هفته پیشتر سفارش آن را داده باشند تهیه می‌كند.


7. جعبه‌ی جواهرات طلایی: 50.000 دلار


جعبه‌ی جواهرات طلایی


این جعبه‌ی جواهرات كه از جنس طلای 24 عیار و با دست ساخته شده و آستر داخلی آن از جنس مخمل لطیف قرمز رنگ محصول شركت رابی رد است. شما با خرید این جعبه یك گواهی كیفیت دریافت می‌كنید كه یك شكل طلایی شبیه به خود جعبه به صورتی درخشان روی آن خودنمایی می‌كند و جعبه‌ی طلایی دیگری نیز دریافت می‌كنید كه جعبه‌ی نفیس اصلی در ان قرار داده شده است. وبسایت این شركت آن قدر با احتیاط و خردورزانه طراحی شده كه به طرز زننده‌ای به قیمت این محصول اشاره نكند ولی تحقیقان نشان می‌دهد كه هزینه‌ای بالغ بر 50.000 دلار كه البته به صورت غیر رسمی اعلام شده بر آن نهاده شده است. و به این ترتیب عنوان گران‌قیمت‌ترین جعبه ی جواهرات معاصر جهان را به خود اختصاص داده است.

 

6. پیراهن طلا: 250.000 دلار


 پیراهن طلا


این پیراهن كه برای شخصیت مشهور هندی داتا فاج دوخته شد و او به تن كرد توسط جواهرات رانكار از 14000 تكه طلای 24 عیار درست شده است. 15 كارگر در طول 16 روز این پیراهن را آماده كردند. آقای فاج كه نام مستعار مرد طلایی را بر او گذاشتند هنگام پوشیدن آن با طلایی كه در همه‌ی قسمتهای بدنش به كار رفته درخشان شده است. این پیراهن كه 7 پوند وزن دارد همه جا در انظار دیده نمی‌شود چرا كه آقای فاج فقط در موقعیت های خاص آن را به تن می‌كند.

 

5. سنگ توالت 2.5 میلیون و دستمال توالت 1.3 میلیون دلار


سنگ توالت


شاید گمان كردید كانی و كیم كه نزدیك به 1 میلیون دلار بابت توالتی كه با ورق‌های طلا تزئین یافته ولخرجی كرده‌اند ولی ما گران‌قیمت‌ترین دستشویی جهان را در هنگ كنگ یافتیم. در دیوارهای این دستشوئی كه توسط گروه صنعتی طلای هانگ فانگ در سال 2001 ساخته شده طلای 24 عیار و جواهرات قیمتی به كار رفته و سنگ توالت آن نیز از طلای ناب است. نه از ورق‌های طلا از طلای ناب. این سنگ توالت به این ترتیب ارزشی 2.5 میلیون دلاری یافته و به همین دلیل هم هرگز مورد استفاده قرار نگرفته است. اقتصاد هنگ كنگ همواره ثابت كرده كه توان آب كردن انواع محصولات خود را در بازار‌های جهانی دارد.


و برای تجمل‌گرایی در بالاترین حد خود تصور كنید دستمال توالتی از طلا را كه توسط شركت استرالیایی مرد دستمال توالتی به ارزش 1.3 میلیون دلار تولید شده و جوك‌های زیادی در باره‌ی آن درست شده كه پول خود را پس از مصرف در توالت مچاله كرده و با فشار آب به فاضلاب می ریزید.

 

4. درخت كریسمس ابوظبی: 11 میلیون دلار


 درخت كریسمس


نام این درخت كریسمس كه در سال 2010 در یك هتل 7 ستاره در ابوظبی برپا شد در كتاب ركوردهای گینس به عنوان گران‌قیمت‌ترین درخت تزئین شده در جهان ثبت گردید. این درخت 12 متری با كمان‌ها، تاج گل‌ها و تزئیناتی از طلا مزین شده و هدایایی كه در پایین درخت در كنار آن چیده شده همه با كاغذ كادوهایی از جنس طلا بسته بندی شده‌اند و سنگ‌های قیمتی نیز به دور ساقه ی آن روی زمین حلقه زده‌اند. در مقایسه با توالت طلایی این درخت چیز معقول‌تری به نظر می‌رسد.

 

3. یك دست بازی پوكر- 7.5 میلیون دلار


بازی پوكر


جعبه‌ی این دست پوكر كه توسط جفری پاركر طراحی شده به شكل تمساح بوده و آستر آن مخمل چرم‌نماست. ورق‌های بازی از طلای 18 عیار ساخته شده و تزئینات جعبه‌ی آن از سنگ‌های قیمتی هستند. دكمه‌ی اصلی جعبه نیز از طلای 18 عیار است كه با الماس‌هایی تزئین یافته است. می‌توانید به خوبی تصور كنید كه با چنین پوكر گران‌قیمتی چه شرط بندی‌های سرسام آوری بسته و بازی خواهد شد.

 

2. آیفون با روكش طلا: 15 میلیون دلار


آیفون با روكش طلا


چه چیزی می‌تواند از چنین محصولی بی‌معناتر بوده و چه كسی آیا ممكن است كه برای خرید چنین چیزی پول پرداخت كند. این گوشی آیفون را كه خانه‌ی جواهرات استیوارت هیوز تولید كرده باید گران قیمت‌ترین تلفن همراه جهان نامید. بدنه‌ی آن از طلای 22 عیار ناب ساخته شده و نوارهای كناری به علاوه‌ی لوگوی اپل از الماس تراشیده شده‌اند. قطعا دلتان هرگز نمی‌خواهد كه این گوشی را در توالت بیاندازید.

 

1. لامبورگینی : 62 میلیون دلار


لامبورگینی


در خاورمیانه‌ی ثروتمند از پول نفت و همچنین در روسیه و چین بازار خودروهای طلایی بسیار گرم است. این خودروها با صفحاتی از طلا از درون و برون تزئین یافته‌اند و فضای درونی آن‌ها نیز از طلا و به رنگ طلاست.
در اكتبر 2012 نمایشگاه لامبورگینی در دوبی یك دستگاه لامبورگینی را رو نمایی كرد كه از پلانیم ساخته شده و با قطعاتی از الماس تزئین شده است. قیمت آن چقدر است؟ 7.8 میلیون دلار. این قیمتی است كه برای نسخه‌ی پایه و نمونه‌ی كوچك آن اعلام شده و اعلام آمادگی شده كه هرگونه تزئینات سفارشی برای ابرثروتمندانی كه آن را می خواهند در آن ایجاد شود. ابعاد این مدل نمونه 8 برابر از نمونه‌ی اصلی كوچك‌تر و قیمت نمونه‌ی واقعی آن 12 برابر بیشتر است. به این معنا كه قیمت نسخه‌ی اصلی آن با امكانات كامل حداقل 62 میلیون دلار خواهد بود.


فراری، بی ام و و رولز رویس نیز تا كنون خودروهای طلایی تولید كرده‌اند. در سال 2012 در چین از یك لیموزین طلایی شركت لینكلن رونمایی شد. نمونه‌ی منحصر به فردی از رولز رویس طلایی هم هست كه به برجكی برای قرار گرفتن مسلسل محافظان مجهز شده است. قیمت آن خودرو 8.2 میلیون دلار اعلام شده بود.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید