چهارشنبه, 10 تیر 1394 ساعت 17:42

گران‌قيمت‌ترين تصاويری كه تا كنون به فروش رسيده است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

گران‌قيمت‌ترين تصاويری كه تا كنون به فروش رسيده است

امروزه شاید ما در فرهنگمان كمتر به موضوع عكس و عكاسی اهمیتی می‌دهیم. در گذشته هم كمابیش موضوع بر همین منوال بوده است. با این همه تلفن‌های هوشمند و تبلت‌هایمان دارای این توانمندی هستند كه عكس‌هایی با كیفیت بسیار بالا بگیرند. خواه برای جشن‌های خانوادگی گرد هم آمده باشیم، یا این كه با دوستانمان اوقات خوشی را در كنار دریا داشته باشیم و بخواهیم خاطراتمان را با دیگران به اشتراك بگذاریم، هر روزه بیش از پیش از ابزارهایی به غیر از دوربین‌های واقعی برای گرفتن یك تصویر استفاده می‌كنیم.
ولی حقیقت این است كه عكاسی همچنان یك هنر است و آنچنان كه در این مقاله خواهیم دید، می‌تواند هنر بسیار گرانقیمتی نیز باشد. عكاسانی كه در كاری كه می‌كنند استاد هستند، همچنان ما را با عكس‌هایی كه از اشیاء و افراد معمولی می‌گیرند ما را حیران می‌كنند چرا كه این عكس‌ها به اندازه‌ی چند جلد كتاب راجع به فرهنگمان با ما سخن می‌گویند. بسیاری از این عكس‌ها به شدت ذهن ما را تحریك می‌كنند و باعث می‌شوند كه بنشینیم و بیاندیشیم. این قدرت عكاسی به یقین نقش مهمی در میزان ارزش یك عكس ایفا می‌كند. با اینحال بدون در نظر گرفتن این كه آیا یك عكس یك شاهكار هنری هست یا نه باز هم همه‌ی عكس‌های هنری خیال‌انگیز هستند. ده عكسی كه پس از این در این مقاله راجع به آن‌ها سخن خواهیم گفت، عبارتند از گرانقیمت ترین ده عكس تاریخ این هنر كه تا كنون تولید شده و در این سال‌ها به ارزش میلیون‌ها دلار در حراجی‌های هنری به فروش رسیده‌اند. در كنار اندیشیدن به تفكربرانگیز بودن این عكس‌ها ممكن است شما از خود این سوال را نیز بپرسید كه آیا این عكس‌ها ارزش پولی را كه بابت آن‌ها پرداخت می‌شود دارند؟ تنها بابت یك چیز اطمینان وجود دارد و آن عبارتست از این كه این عكس‌ها را خریداری می‌كنند، بی شك بر این باورند كه آن عكس‌ها ارزش پولی را كه بابت آن می‌پردازند، دارا هستند.

 

10. طلوع ماه، هرناندز، نیو مكزیكو: 610.000 دلار


طلوع ماه، هرناندز، نیو مكزیكو


عكس طلوع ماه هرناندز در نیو مكزیكو یكی از عكس‌های ارزان‌تر در این فهرست است كه در نوامبر 1941 توسط آنزل آدامز گرفته شده است. آدامز این عكس را در جاده‌ی 48 به سمت ایالات متحده گرفته است. این عكس بلافاصله مورد توجه قرار گرفت و بسیار محبوب شد و موجب شد كه 1300 نسخه از آن چاپ و توسط آدامز به فروش برسد. بالاخره عكس اصلی این اثر در یك حراجی به مبلغ 610.000 دلار به فروش رسید و امروزه بی شك یكی از شاهكارهای عكاسی در جهان به حساب می‌آید.

 

9. حلزون‌های گرمسیری: 1.1 میلیون دلار


حلزون‌های گرمسیری


حلزون‌های گرمسیری نام عكسی است كه توسط ادوارد وستون در سال 1927 گرفته شده است. این عكس صدف یك حلزون گرمسیری را بر روی صفحه‌ای سیاه رنگ نمایش می‌دهد. با این كه آن یك عكس ساده‌ی سیاه و سفید است، هنوز هم یك شاهكار هنری محسوب می‌شود و بسیاری آن را شكار یك لحظه‌ی طلایی در دنیای عكاسی بر می‌شمرند.

 

8. توبولسك كرملین: 1.7 میلیون دلار


 توبولسك كرملین


این عكس كه با نام توبولسك كرملین شناخته می‌شود توسط رئیس جمهور وقت روسیه الكساندر مدودوف در یك شهر كوچك در سیبری گرفته شده است. این عكس در یك حراجی به قیمت 1.7 میلیون دلار فروخته شد. مدودوف خود برای گران‌تر شدن این عكس كوشید تا قیمت آن از تابلوی نقاشی ولادیمیر پوتین (كه آن زمان نخست وزیر روسیه بود‍) كه همزمان در حراجی بود و به 1.1 میلیون دلار به فروش زسید فراتر رود.

 

7. بیلی پسر بچه:‌ 2.3 میلیون دلار


بیلی پسر بچه


این عكس ماندگار كه از یك یاغی جوان متعلق به آمریكای غربی است، یكی از مشهورترین و گران‌ترین عكس ها در تمام دوان هاست. آن همچنین تنها عكس پرتره‌ی موجود از بیلی پسر بچه است كه در سن بیست و یك سالگی و در دوران كوتاهی كه به عنوان یك هفت‌تیر كش حرفه‌ای و یك یاغی كار می‌كرد در یك تیراندازی بسیار سریع بیست و یك نفر را هدف قرار داد و به جهان دیگر فرستاد. شایعه‌ها مبنی بر این هستند كه عكس او معكوس چاپ شده چرا كه هنوز در مورد این كه آیا او چپ دست یا راست دست بود اتفاق نظری حاصل نیست.

 

6. بی نام 153: 2.7 میلیون دلار


بی نام 153


عكس بی نام 153 توسط یك عكاس آلمانی به نام آندریاس گورسكی در سال 1985 گرفته شده است. این عكس كه به عنوان یك شاهكار شناخته شده است خود گویای آن است كه چرا به این قیمت گزاف در حراجی به فروش رسیده است. این عكس كه تفكر برانگیز دختری را نشان می‌دهد كه روی زمین دراز كشیده و رو به دوربین است و این برعهده‌ی بیننده است كه خود به تفسیر عكس بپردازد.

 

5. بركه: 2.9 میلیون دلار


بركه


بركه نام عكسی است كه توسط ادوارد استیشن در سال 1904 در ایالت نیویورك گرفته شده است. این عكس منحصر به فرد و آشنا جنگلی را نشان می‌دهد، كه بركه‌ای را درمیان گرفته و ماه به آشكاری از میان درختان هویداست. عكس بركه در میان عكس‌های مشهور جهان عكاسی كاملا شناخته شده است و این تنها به دلیل این نیست كه از نخستین عكس‌هایی است كه به صورت رنگی گرفته شده بلكه از نخستین عكس‌های رنگی است كه به طور وسیع توزیع شده است. امروزه عكس بركه به عنوان یكی از عكس‌های شاخص است كه تا كنون در دنیای عكاسی گرفته شده است. تنها سه نسخه از این عكس موجود است كه همین باعث شده قیمت آن بی‌نهایت افزایش بیابد. یكی از نسخه‌های آن كه در سال 2006 به قیمت 2.9 میلیون دلار به فروش رسید در زمان خود گران‌قیمت‌ترین عكس جهان محسوب می‌شد هر چند امروزه عكس‌های گران‌تر از آن نیز در دنیا وجود دارند. مشخص نیست كه دو نسخه‌ی باقیمانده‌ی آن به چه قیمت گزافی به فروش خواهند رسید ولی برآوردها حاكی از آن است كه قیمت آن به مراتب بالاتر خواهد بود. (هر دوی این نسخه‌ها اكنون در موزه نگهداری می‌شوند.)

 

4. سخن سربازان مرده:‌3.7 میلیون دلار


سخن سربازان مرده


عكس سخن سربازان مرده در سال 1992 توسط جف وال گرفته شده است. این عكس منحصر به فرد بوده و همچون برخی دیگر از آثار عكاسی وال كه در این حرفه خبرگی بی‌نهایت دارد چشم نواز و خیره كننده است. در این عكس، وال تصمیم داشته تا كمینگاه سربازان گشتی روس را كه در سال 1988 در اشغال افغانستان نقش داشتند به نمایش بگذارد. به همین دلیل در این عكس او از گروهی از سربازان كشته شده عكسی گرفته كه گویی در حال سخن گفتن با یكدیگر هستند. شاید آن‌ها دارند راجع به نظر وال در باره‌ی اشغال افغانستان با یكدیگر سخن می‌گویند. ایده‌ی خلاقانه و منحصر به فرد این عكس به طور قطع آنقدر با ارزش بوده كه قیمت 3.7 میلیون دلاری آن در حراجی را رقم بزند.


3. 99 سنت 2 دیپتیكون: 3.8 میلیون دلار


سنت 2 دیپتیكون


آندریاس گوركی عكاس مشهوری است كه واقعا در عكس دو قسمتی 99 سنت 2 دیپتیكون شاهكاری آفریده است. هر دو قطعه‌ی عكس كالاهای سوپر ماركتی را نشان می‌دهد كه به فروش رسیده‌اند ولی گوركی تا حد زیادی تصویر را برجسته كرده است.هر دو عكس در حدود هفت در یازده فوت اندازه دارند و هر دو بسیار گرانقیمت هستند. نخستین عكس به یك قیمت نزدیك به ركورد جهانی به بهای 3.8 میلیون دلار به فروش رسید. چاپ اول این عكس نیز به قیمت 2.25 میلیون دلار به فروش رسیده است. جالب اینجاست كه با تكرار چاپ عكس قیمت آن افزایش یافت و با شیب ملایمی ادامه یافت تا در نهایت به 3.8 میلیون دلار رسید.


2. بی نام 96: 3.9 میلیون دلار


بی نام 96


عكس بی نام 96 توسط خانم عكاس سیندی شرمن در سال 1981 گرفته شده است. این عكس پس از فروش به قیمت 3.9 میلیون دلار سرتیتر‌ جنجالی سال 2011 تبدیل شد. این عكس از لحاظ قیمت به یك قطعه‌ی خاص تبدیل شد و در آن زمان به گران قیمت ترین عكس تاریخ عكاسی از آغاز تا سال 2011 تبدیل شد كه البته آخرین عكسی كه در ادامه به آن اشاره خواهیم كرد مدتی بعد از آن پیشی گرفت.

 

1. راین2: 4.3 میلیون دلار


راین2


راین2 گران‌قیمت‌ترین عكسی است كه تا كنون در جهان به فروش رسیده است. این عكس در سال 2011 به قیمت 4.3 میلیون دلار به فروش رسید و جای عكس بی نام 96 را در جدول گرانقیمت‌ترین عكس‌های جهان در رتبه‌ی اول گرفت. این عكس را در اصل آندریاس گورسكی آلمانی در سال 1999 گرفته است. این عكس از رودخانه‌ی راین در آلمان است كه در میان گروهی از درختان و در زیر آسمان آبی در جریان است. این عكس كه گران‌قیمت‌ترین عكس دنیاست تا حد زیادی مورد تغییر و بهبود قرار گرفته است. در عكس اصلی افراد و ساختمان‌های بسیاری در عكس حضور دارند ولی گورسكی با استفده از فناوری دیجیتال آن‌ها را حذف كرده تا تصویری طبیعی‌تر از رودخانه‌ی راین بوجود بیاورد. این مساله برخی اختلاف نظرها را بوجود آورده و بسیاری بر این اعتقاد هستند كه عكس‌هایی شایستگی احراز عنوان گران‌قیمت‌ترین عكس‌های جهان را دارند كه به طور طبیعی گرفته شده و عرضه شده‌اند. ولی تا زمانی كه یك حراجی میلیونی دیگر برای فروش شاهكارهای هنر عكاسی برقرار نشده همچنان راین2 جای خود را در صدر جدول گران‌قیمت‌ترین عكس‌های جهان به شمار خواهد رفت. این عكس گرانقیمت دارای ابعاد 73 در 143 اینچی است و به عنوان یك عكس گران قیمت باید یك عكس بزرگ را هم بیافزاییم.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید