جمعه, 19 تیر 1394 ساعت 08:12

گرانقیمت‌ترین گونه‌های سگ در جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

گرانقیمت‌ترین گونه‌های سگ در جهان

نگهداری از یك سگ ممكن است برای شما میلیون ها تومان هزینه داشته باشد كه آن هم بابت اقدامات اولیه‌ای از قبیل واكسیناسیون، غذا، و لوازم جانبی باشد. ولی اگر این تنها مشتی از خروار هزینه‌های نگهداری از این حیوان باشد، تكلیف چیست؟ اگر همان گام اول خرید سگ‌ جیب شما را خالی كند چه می‌شود؟


بسته به نوع سگی كه شما به دنبال آن هستید ممكن است برای همان آغاز كار حداقل به 10میلیون تومان نیاز داشته باشید. در زیر فهرستی از 10 مورد گران‌قیمت‌ترین گونه‌های سگ در جهان آورده‌ایم كه بر اساس منابع معتبر گونه‌شناسی سگ‌ها (همچون اظهارات عضو پیشین باشگاه خانه‌ی سگ‌های آمریكا) و برخی دیگر از منابع موجود جمع آوری شده است. به خاطر داشته باشید بسته به جایی كه شما زندگی می‌كنید و نژاد سگی كه انتخاب می‌كنید، ممكن است این قیمت‌ها متفاوت باشد.

 

سالوكی: حدود 2.500 دلار


سگ سالوكی


نژاد سگ سالوكی (كه به آن سگ سلطنتی مصر نامیده می‌شود) از دوران‌های قدیم و عصر فراعنه با انسان همراه بوده است. این سگ همچنین نژاد منتخب تاجران جاده‌ی ابریشم و شكارچیان باستانی بوده است كه به دنبال شكار خرگوش و غزال بوده‌اند. برای هر هدف و منظوری كه انسان از داشتن سگ داشته است نژاد سالوكی از كهن‌ترین نژادهای سگ اهلی است كه امروزه همچنان در همان حالت خالص خود باقی مانده است.


سگ‌های نژاد سالوكی قد بلند، طول دراز و جثه‌ی لاغری دارد و تا حدودی سگ‌های تازی با موی بلند را به خاطر انسان می‌آورد. ستون فقرات جنس نر آن ممكن است تا 65 سانتی‌متر درازا داشته و بیش از 30 كیلوگرم وزن داشته باشد. از آنجا كه این سگ‌ها تا حدودی گوشه‌گیر و مستقل هستند، ممكن است انتخاب مناسبی برای كسانی كه برای نخستین بار سگ می‌گیرند نباشند. به علاوه نگهداری از این سگ‌ها نیاز به تجربه‌ی فراوان دارد كه باید آمادگی داشته باشید تا برای نگهداری و بیرون بردن آن به درستی عمل كنید.

 

سگ تازی مصری (تا 6.500 دلار)


سگ تازی مصری


به رغم نام تاثیرگذار آن بهتر است بدانیم كه این گونه‌ی سگ اصالتا مصری نیست. این سگ كه نژاد ملی كشور مالت است ویژگی‌های زیادی دارد كه شایسته‌ی تعریف است. پیش از هرچیز باید از جلوه‌ی بسیار باشكوه و سلطنتی آن یاد كنیم و سپس هیكل ورزشكارانه و هوش بالای آن را مورد اشاره قرار دهیم. به علاوه‌ی این موارد سگ تازی مصری ویژگی‌ دیگری دارد كه آن را منحصر به فرد كرده است:‌هنگامی كه بیش از حد شاد یا هیجان زده باشد گوش‌ها و دماغ‌اش قرمز می‌شود.


سگ تازی مصری موهای بسیار كوتاه قرمز رنگ، پنجه‌های بالشتكی، سیبیل‌ها و پوزه‌ی سگ‌های موصوف نیز به این ویژگی‌ها می‌آید. در حالی كه وزن آن‌ها ممكن است به 25 كیلوگرم برسد اغلب آن‌ها وزنی كمتر و ابعادی كوچكتر دارند. كوچك‌ترین جنس ماده‌ی آن ممكن است تا 50 سانتی‌متر و جنس نر آن تا 60 سانتی‌متر طول داشته باشد. این سگ لجوج و مستقل است و ممكن است تمرین دادن و نزدیك شدن به آن كمی دشوار باشد. ولی هنگامی كه موفق شدید، پوسته‌ی درون‌گرایی كه وی خود را در آن پنهان كرده بشكنید، آن را سگی حرف گوش كن و سرگرم كننده خواهید یافت.


سگ ماستیف (بزرگ با گوش و لب آویزان) تبتی: تا 7.000 دلار


سگ مستیف


سگ ماستیف تبتی یكی دیگر از گونه‌های كهن و یكی از بزرگترین انواع سگ در جهان است. این سگ كه خاستگاه اصلی آن به نپال و چین بازمی‌گردد ممكن است تا 75 كیلوگرم وزن و تا 85 سانتی‌متر وزن داشته داشته باشد. در دوران كهن از این سگ برای مراقبت از گله‌ها و خانه‌ها در برابر خطر گربه‌ی وحشی و گرگ استفاده می‌شد.


آیا به این می‌اندیشید كه یكی از این سگ‌ها را داشته باشید؟ پس باید هزینه‌ی تربیت اطاعت‌پذیری را نیز به هزینه‌های خرید آن بیفزایید چرا كه سگ ماستیف تبتی می‌تواند بسیار لجوج و سرسخت باشد.
اگرچه ماستیف تبتی در ایالات متحده پرورش یافته و نسل آن تكثیر شده است ولی فرزندانی كه از نژاد خالص نپالی باشند، ممكن است قیمت بسیار بالاتری داشته باشد. یك نمونه‌ی بسیار نادر قرمز رنگ تبتی در سال 2013 در چین به قیمت 1.9 میلیون دلار به فروش رسید.

 

لوشن: 3000 دلار به بالا


لوشن


گونه‌ی سگ لوشن (كه به زبان آلمانی به معنای “شیر كوچك”) فقط سگی با ظاهر عجیب نیست. در واقع این سگ‌ها شبیه نژاد مالتی و سایر گونه‌های شبیه سگ‌های عروسكی هستند البته اندكی بزرگتر- جنس نر آن ممكن است تا 35 سانتی متر طول و تا 8 كیلوگرم وزن داشته باشند.


به رغم این كه ظاهر این سگ چندان نا متعارف نیست، یافتن سگ‌های لوشن از نژاد اصیل چندان آسان نیست. تنها هویت چند صد توله از نژاد اصیل این سگ به طور رسمی در باشگاه بین‌المللی سگ‌ها به ثبت رسیده است. این سگ اصالتا همنشین خاندان‌های سلطنتی در قرون وسطی بوده است. لوشن‌ها سگ‌هایی بازیگوش و دوست داشتنی هستند كه بودن با انسان را دوست دارند. آن‌ها بیشتر سگ‌هایی هستند كه می‌توانند همراه شما باشند تا این كه كاری به آن‌ها محول كنید و هنگامی كه در میان انسان‌ها و بویژه كودكان باشند از همیشه شادترند.
آرایش دامادی این گونه نیز كه به طور رسمی به ثبت رسیده بسیار معمول بوده و با عنوان “برش شیر” شناخته می‌شود. به زبان ساده این مدل به این صورت است دكه موهای سگ در قسمت پشت بدن شامل پاها، بخشی از دم و كفل‌ها به طور كامل تراشیده شده می‌شود و سایر بخش‌های بدن موهای بلند خود را به طور كامل حفظ می‌نمایند.

 

آكیتا (حدود 4500 دلار)


 

سگ آكیتا

از میان همه‌ی گونه‌های سگ كه در این فهرست آورده‌‌ایم شاید آكیتا بیش از همه در میان مردم شناخته شده باشد. این مساله مرهون هالیوود و فیلم‌هایی همچون هاچیكو: سرگذشت یك سگ است. این گونه‌ی سگ كه اصالتا از شمال ژاپن ریشه می‌گیرد، در واقع به دو گونه‌ی مجزا تقسیم می‌شود: آكیتای ژاپنی (یا آكیتا اینو) و آكیتای آمریكایی (كه به آن فقط آكیتا گفته می شود.) بهای توله‌ی هر دوی این گونه‌ها بالاست ولی معمولا گونه‌ی ژاپنی آن بویژه در خارج از ژاپن به قیمت بالاتری به فروش می‌رسد.


گونه‌ی آكیتا از لحاظ ظاهر، پوشش و خلق و خو شبیه سایر گونه‌های اسپیتز است (كه شامل هاسكی سیبریایی هم می‌شود). این سگ‌ها وزن زیاد داشته و با آب و هوای سرد به خوبی سازگاری دارند. سر بزرگ و پوشش دولایه‌ی مو از نشانه‌های این گونه است. نژاد ژاپنی آكیتا اندكی از نژاد آمریكایی آن كوچك‌تر است ولی هر دو دارای خلق و خوی مشابهی هستند كه شامل وابستگی زیاد به منطقه‌ی زندگی خود، گوشه‌گیری و انس نگرفتن با غریبه‌ها و محافظت زیاد از خانواده‌ی خود از جمله‌ی این ویژگی‌هاست.


آكیتاها از لحاظ رفتاری تا حدودی شبیه گربه‌ها هستند و پس از غذاخوردن با وسواس خود را تمیز می‌كنند. آن‌ها به تمیز كردن جفت خود نیز عادت دارند – البته اگر شما آن‌ها را جفت كنید و بخواهید كه تولید مثل كنند.


ساموید (4 تا 10 هزار دلار)


سگ ساموید


نژاد سگ سامویدی در اصل نخستین بار توسط قبایل ساموید كه در سیبری زندگی می‌كنند نگهداری و تكثیر شد و در اصل متعلق به دوران كهن سنگی بوده و بیشتر نگهبانی از گله را برعهده داشته است. البته این گونه‌ فقط برای كمك در امر گله‌داری مورد استفاده قرار نگرفته است بلكه همچون اغلب سگ‌های نژاد هاسكی سیبری برای كشیدن سورتمه و سایر استفاده‌های مشابهی كه به طبیعت‌ مناطق سردسیر مربوط می‌شود مورد استفاده بوده است.


در حالی كه سگ‌های این نژاد چندان بزرگ نیستند (وزن جنس نر آن حداكثر به 30 كیلوگرم می‌رسد) ولی گونه‌ای سخت‌جان، قوی و اهل رقابت محسوب می‌شوند. رفتار مراقبت از گله در این سگ (كه از جمله بهترین رفتارهای از این دست در میان سگ‌ها به حساب می‌آید) در قصه‌های بومی تا حد زیادی ناگفته مانده است. استعداد فراوان دوستی با انسان و نحوه‌ی ارس كردن و اعلام خطر آن به یقین دل هر انسانی را به آسانی می‌رباید.


به خاطر بسپارید كه معمولا یك سگ سموید در مواقعی كه بی حوصله است، به كندن زمین می‌پردازد- یعنی این كه اگر نمی‌خواهید حیاط خانه‌تان پر از چاله شود بهتر است سگتان را سرگرم كنید. و همچنین این كه هنگامی كه آن‌ها برای غریبه‌ها پارس می‌كنند ممكن است آنقدر زود با آن‌ها دوست شوند كه حتی به محافظت از آن‌ها بپردازند پس نگهداشتن آن‌ها در خانه معقول‌تر به نظر می‌رسد.


یك حقیقت جالب:‌موهای سگ سموید می‌تواند به شدت ضد آلرژی باشد. در برخی مناطق جهان موهای تراشیده شده‌ی این گونه را به جای پشم برای ساختن دستكش‌ها و شال‌های ضد حساسیت مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

اركید اینكای پرویی (تا 3.000 دلار)


اركید اینكای پرویی


اركید اینكای پرویی شاید یكی از عجیب‌ترین سگ‌های دنیا از لحاظ قیافه‌ی ظاهری باشد. این نژاد به جز چند تار موی اندك روی پا و نوك سر كاملا بی مو بوده و رنگ آن هم غالبا به رنگی است كه از آن به “خاكستری فیلی” تعبیر می‌شود. البته ممكن است رنگ‌های متنوع‌تری از قبیل مسی یا قهوه‌ای شكلاتی آن نیز موجود باشد. پاهای این سگ معمولا لكه رنگی یا خال خالی است.


سه سایز متفاوت از سگ اركید اینكایی پرویی وجود دارد كه از وزن نیم‌كیلویی عروسكی تا 25 كیلویی بزرگ را شامل می‌شود.


اگرچه یك سگ بی‌مو ممكن است حیوان خانگی خیلی عالی به‌‌نظر برسد (كه نیازی به آرایشگر و هزینه‌های اضافی آن ندارد) این پوست عریان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ی فراوانی دارد. چرا؟ چون بدنی كه برای مراقبت از خود مو ندارد بیشتر در معرض زخم و كنده شدن، خشكی و افتاب سوختگی قرار دارد. به علاوه به دلایل واضح این نژاد انتخاب مناسبی برای مناطق سردسیری نیست. البته مگر این كه شما اهل مراقبت زیاد از آن بوده ضمن هزینه كردن و تهیه‌ی لباس‌های مناسبی كه دقیقا به اندازه‌ی سگ‌تان بافته شده باشد، آن را همواره در خانه نگهداری كنید.


آزاواخ (3000 دلار به بالا)


آزاواخ


نژاد آزاواخ یكی از نژادهای بسیار معدود سگ آفریقایی است كه می‌توان آن را در آمریكا یا كانادا خریداری كرد. سگ‌های آزاواخ اصالتا توسط برخی قبایل آفریقایی به عنوان سگ محافظ و سگ شكاری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. از آنجایی كه این گونه از سگ‌ها می‌توانند تا سرعت 65 كیلومتر بر سرعت بدوند (حتی سریعتر از نژاد گری هاوند) بیش از همه به عنوان سگ شكاری برای شكار حیواناتی كه سریع می‌دوند مانند خرگوش‌ها و غزال‌ها استفاده می‌شده است. آزاواخ‌ها همچنین سگ‌های بسیار شجاعی هستند كه در برابر هجوم هر درنده‌ای با هر ابعادی از افراد همراه خود محافظت می‌كنند.


نژاد سگ آزاواخ معمولا كشیده و لاغر است. طول آن به 75 سانتی‌متر تا شانه‌هایش می‌رسد. تركیب ماهیچه‌ها و پوست آن به گونه‌ای است كه مشاهده‌ی حركت استخوان‌های آن را ممكن ساخته و حتی در آن دسته از این سگ‌ها كه به خوبی تغذیه می‌شوند هم این موضوع چندان تفاوتی نمی‌كند. رنگ سگ‌های این نژاد معمولا قهوه‌ای روشن یا تیره است و حیوانی كاملا پر تحرك است كه نیاز به ورزش زیاد و یك صاحب با محبت دارد تا شاد و سرزنده باقی ماند.

 

روتوایلر: (تا 6.000 دلار)


سگ روتوایلر


سگ‌های روتوایلر در اصل برای كشیدن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حقیقت، تا قرن نوزدهم میلادی از این سگ‌ها برای كشیدن چرخ‌های حامل كالا به بازار استفاده می‌شد. بخصوص چرخ‌های حامل گوشت كه بارهای سنگین گوشت را حمل می‌كردند. به همین دلیل هم اسم مستعار سگ‌های روتویلر قصاب را روی آن‌ها نهاده‌اند. از این سگ به عنوان سگ گله و همچنین برای محافظت از وسایل و اماكن استفاده می‌شده است.


این سگ قدرتمند، پرتحمل و بسیار با هوش است. وزن این سگ‌ها می‌تواند تا 60 كیلوگرم برسد. این سگ‌ها بسیار بی‌باك بوده و از صاحب خود در برابر هر چیز و هر كسی محافظت می‌كنند. این سگ‌ها از قلمرو خود نیز به شدت محافظت می‌كنند. به همین دلیل فتار پرخاشگرانه این سگ‌ها باید از همان بدو تولد مورد تربیت و دست‌آموزی قرار بگیرند تا در بزرگسالی رفتارهای خطرساز از آن‌ها سر نزند.


با این كه این سگ‌ها بابت رفتارهای خشن و هجومی شهرت فراوان یافته‌اند، (بیشتر به دلیل فیلم‌های هالیوودی و حكایت‌های ساخته و پرداخته‌ی مردم) روتویلرها را می‌توان آنقدر تربیت كرد كه به یك حیوان مطلوب و بی‌آزار خانگی تبدیل شوند. با اینحال این حیوانات بسیار پرزور هستند و برای این كه حتی به طور تصادفی هم خرابی به بار نیاورند باید به درستی مدیریت شوند.

 

سگ گرگی چكسلواكی


سگ گرگی


نخستین چیزی كه شما باید درباره‌ی سگ گرگی چكسلواكی بدانید این است كه خرید یك راس اصیل این سگ احتمالا نیازمند سفر شما به جمهوری چك است. نسخه‌ی اصیل این نژاد در خارج از سرزمین مادری‌اش بسیار به ندرت یافت می‌شود. در آنجا هم فراوانی فعلی از 1955 ایجاد شده است. این سگ را كه به عنوان سگ گرگی چكسلواكی می‌شناسند از اختلاط دو نژاد گرگ كارپاتی با سگ‌های گله‌ی اصیل آلمانی بوجود آمده است.

 

نتیجه‌ی این اختلاط چه بوده؟ سگی كه بسیار شبیه گرگ است و شخصیتی بسیار سرزنده، شجاع و فعال دارد. همچون گرگ‌ها این نژاد بسیار اجتماعی بوده و بودن در یك گروه را –اعم از یك خانواده‌ی انسان‌ها یا گروهی از سایر حیوانات- را دوست دارد. اگرچه غریزه‌ی شكار درون آن وجود دارد دست آموز كردن آن از ابتدای زندگی باعث می‌شود كه این سگ گرگی چكسلواكی بتواند به صورتی كاملا بی‌آزار در كنار سایر حیوانات از جمله پستانداران كوچكی كه به طور معمول باید شكار او بشوند زندگی كند.
سگ گرگی چك به ندرت پارس می‌كنند و در برقرای ارتباط با زبان حركات بدن بسیار ماهر هستند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید