چهارشنبه, 26 فروردين 1394 ساعت 09:42

10 قایق تفریحی اعجاب برانگیز آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

زندگی با سرعت روزافزون خود در حال گذر است و آن چیز‌هایی كه در مورد آینده به نظر ما كمی دور از ذهن به نظر می‌رسیدند، دیگر چندان دور از دسترس نیستند و در حال تحقق یافتن اند. اگرچه هنوز اتومبیل‌های پرنده را به چشم ندیده‌ایم، ولی این قایق‌های تفریحی اعجاب برانگیز اگرچه قرار است در آینده به میان ما بیایند ولی تنها چند سال اندك دیگر مانده تا روی آب شناور دیده شوند.

حتی اگر شما علاقه‌ی چندانی به قایق‌ها و بویژه قایق‌های تفریحی نداشته باشید، از زرق و برق و نوآوری‌های این قایق‌های تفریحی كه جذاب‌ترین نمونه‌های طراحی شده‌ی این وسایل تا كنون هستند، لذت خواهید برد.

همه‌ی انتخاب‌های ما توسط تعدادی از پیشروان جهانی در عرصه‌ی طراحی قایق‌های تفریحی طراحی شده‌اند، به جز یك مورد كه دو دانشجو آن را طراحی كرده‌اند. هر یك از این قایق‌ها از سایرین متمایز بوده و این امكان را برای ما فراهم می‌كنند تا به قوه‌ی خیال خود اجازه دهیم تا افق‌های دوردست پر بكشد و بیابد كه داشتن، زندگی كردن و سواری بر یكی از این ابر قایق‌های تفریحی حیرت آور چگونه است.


این طراحی‌ها چیزی فراتر از زیبایی در خود دارند و از سرتا به پا و از درون و بیرون پیشرفته و به روز هستند. بسیاری از آن‌ها آماده‌ی ساخته شدن و بهره‌برداری بوده و خریداران واقعی آن‌ها بی‌صبرانه در انتظار به بازار آمدن‌شان هستند.

 

10. سفیر دریایی پرواز (Fly Cruiser)سفیر دریایی پرواز كه در تصویر نیز دیده می‌شود، توسط فیل پائولی از بریتانیا طراحی شده و یكی از چهار طراحی متمایزی است كه در میان طراحی‌های فیل پائولی به چشم می‌خورد. سه مورد دیگر نیز همچون این یكی چشم‌نواز بوده و عبارتند از: سفیر تفریحی، سفیر زیر و سفیر قدرت. نكته‌ی جالب توجه برای ما این بوده كه واقعا دارای این توانایی است كه استارت زده و بلافاصله به راه بیافتد.


قایق با یك دكمه به حالت پروازی در آمده و دماغه‌ی قایق به سمت آسمان برمی‌خیزد. در این حالت قایق می‌تواند با سرعت 100 گره دریایی همچون شیئی پرنده به حركت درآید. اگر چندان از اصطلاحات مربوط به ملوانی و دریانوردی سر در نمی‌آورید باید به شما بگوییم كه 100 گره دریایی چیزی بیش از 115 كیلومتر بر ساعت است. لازم به توضیح است كه یك قایق معمولی قدرتمند می‌تواند براساس توان خود حداكثر با سرعتی بین 10 تا 40 گره دریایی حركت كند.

محصولات نشان تجاری پائولی از هر لحاظ مجلل‌اند. سفیر پرواز از لحاظ تزئینات و تجهیزات داخلی بسیار مجهز است. نوآوری‌های سطح بالا، قدرت كنترل مناسب و ویژگی‌های منحصر به فرد دارد. طراحی خلاقانه‌ی بدنه باعث شده كه قایق بدون توجه به نوسانات سطح آب قابلیت كنترل و هدایت فوق‌العاده‌ای داشته باشد به نحوی كه مسافران هرگز متوجه رفت و آمد امواج نمی‌شوند.


اگر شما از قیافه‌ی ظاهری و توضیحاتی كه پیرامون سفیر پرواز ارائه شد، خوشتان آمده باید بدانید كه فاصله‌ی چندانی بین شما و آینده‌ای كه می‌توانید از این قایق لذت ببرید وجود ندارد.


9. قایق تفریحی جاز (Jazz Yacht)


این قایق 195 فوتی (65 متری) یكی از پنج قایقی است كه ضحی حدید (Zaha Hadid’s) در لندن آن را می‌سازد و طراحی آن را طراحان مشهور جهانی قایق‌های دوار اینده بلوهوم و واس (Blohm & Voss) طراحی شده است. براساس توضیحات ارائه شده در سایت حدید، در طراحی این محصول از اكوسیستم‌های زیر آب و جریان‌های آبی در آنجا الهام گرفته شده است.

ضحی كه خود یك معمار است این‌گونه توضیح می‌دهد: ” در طرح یك قایق تفریحی به‌عنوان یك شیء متحرك كه در یك محیط متحرك قرار دارد باید مولفه‌هایی را در نظر گرفت كه فراتر از مولفه‌هایی است كه ما در معماری به‌كار می‌گیریم. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود كه كارآیی چنین قایقی بر‌ روی آب بی‌نهایت افزون شود. هر قایق یك عرشه‌ی مهندسی شده است كه با به‌خدمت گرفتن ویژگی‌های بخصوص هیدرودینامیكی و نیازهای ساختاری به علاوه‌ی لحاظ كردن بالاترین سطح آسایش، كیفیت محیطی و امنیت ساخته می‌شود.“


8. قایق تفریحی استوایی (Tropical Island  Yacht)


شركت طراحی قایق‌های تفریحی جزیره‌ی طراحی قایق (Yacht Island Design) كه مقر آن در لندن واقع است عنوان طراحی‌های مجلل و درخشان قایق‌های خود را ” تخت‌های روان“ نامگذاری كرده و هدف آن‌ها تولید قایق‌هایی كاملا جدید و كرجی‌هایی كاملا اصیل است. از ظاهر امر این‌گونه برمی‌آید كه آن‌ها در كار خود موفق شده‌اند. آن ها تا كنون پنج طراحی متفاوت از پنج قایق باشكوه را عرضه كرده‌اند كه هر پنج نسخه توانسته‌اند ذائقه‌ی مشتریان خاص خود را به خوبی بنوازند. قایق تفریحی استوایی كه در تصویر بالا به نمایش درآمده و برخی از ویژگی‌های باشكوه آن كه شامل كابین‌هایی كه پیرامون یك استخر قرار گرفته‌اند و شناگران می‌توانند از كف شفاف استخر آب دریا را مشاهده كنند و یك آتشفشان مصنوعی كه در میان دو عرشه‌ی مزین به اتاق‌های زیبا قرار گرفته است، می‌شود. بالكن قایق دارای یك اتاق نشیمن است كه چشم انداز معركه ای دارد و در پشت آن یك آبشار مصنوعی چشم‌نواز به آرامی می‌خروشد.

همانطور كه می‌بینید، این قایق از هر لحاظ مجهز بوده و هر كس كه برای گذران تعطیلات یا زندگی بر روی این جزیره‌ی روان استوایی به سر می‌برد هرچیزی را كه اراده كند برای وی فراهم نموده است.


7. قایق تفریحی كرونوس آینده (Futuristic Cronos Yacht)


دو دانشجو با نام‌های سیمون مادلا و لورنزو برسلی قایق تفریحی كرونوس را طراحی كرده و در جشنواره‌ی جایزه‌ی هزاره‌ی طراحی قایق‌های تفریحی مورد تحسین قرار گرفتند. قایق كرونوس با استفاده از شیوه‌ی كالیبر بالا در كار با چوب طراحی شده تا ظاهری بی‌عیب و نمای خارجی و داخلی آن فریبنده و زیبا باشد. این كرجی با اهمیت دادن به كاهش تولید آلودگی‌های غیر ضروری در قایق‌های تفریحی ساخته شده است.

طراحان اینگونه اندیشیده‌اند كه بسیاری از ابرقایق‌های تفریحی بیشتر به آپارتمانی كه بر روی آب روان است بدل شده‌اند و در نتیجه بیش از آن كه دارای كاربرد باشند لنگر انداخته و خاك می خورند. قایق كرونوس بیشتر قایقی است كه به منظور تفریح و اكتشاف بر روی آب طراحی شده است. ساخت غیر معمول آن این امكان را فراهم آورده كه بتواند با هر دو قوه‌ی محركه‌ی باد و موتور خود به حركتش ادامه دهد.


6. قایق تفریحی آداسترا (Adastra Yacht)


این كرجی چشم‌نواز توسط طراح مشهور قایق‌های تفریحی جان شاتل‌وورث (John Shuttleworth) طراحی شده است. رسانه ی بین‌المللی قایق‌ سواری پس از انتشار طرح این قایق نوشت: ”هنگامی كه به آداسترا می‌نگرید، به آینده‌ی طراحی قایق‌های سواری چشم دوخته‌اید.“ این مرد یك طراح نابغه است و جایزه‌ی خلاقانه‌ترین طرح را در جشنواره ی جایزه ی ابرقایق‌ها كه در سال 2013 در موناكو برگزار گردید از آن خود كرد.گزارش‌های این نمایشگاه نشان داد كه هركس این كرجی 45 متری را می‌دید آرزو می‌كرد كه فرصت سوار شدن بر آن را بیابد. امیدواریم كه ما هم بتوانیم این فرصت را داشته باشیم.

گفته می‌شود كه طراحی سه قطعه‌ای آن به منظور استفاده‌ی هرچه بیشتر ماجراجویان با تجربه‌ی دریایی است البته بسیاری از صاحبان این‌گونه قایق‌ها نیز خدمه‌ی خبره‌ای را با خود برای سفر می‌برند. بالاترین ویژگی‌های چشم‌نواز و امكانات رفاهی در این قایق تعبیه شده است. مصرف سوخت آن با توجه به ملاحظات آیرودینامیكی و مهندسی صورت گرفته در مقایسه با قایق‌های تفریحی سنتی بهینه شده و در واقع یك هفتم قایق‌های مشابه و سنتی سوخت استفاده می‌كند.


5. قایق تفریحی نمایشگر (Xhibitionist Yacht)


این قایق تفریحی 82 متری را ادوارد گری (Edward Gray) طراحی كرد تا از آن بتوان برای به نمایش گذاشتن همه چیز بهره برد. به همین دلیل نام آن را نمایشگر نهاده‌اند. از این قایق می‌توان به عنوان یك قایق زیبای شخصی بهره برد یا آن را برای یك كنفرانس یا نشست كوچك مورد استفاده قرار داد. داخل و خارج این قایق فقط شكوه و زیبایی می‌بینید. منحنی‌های صیقلی آن طراحی نوین آن را بیشتر به چشم آورده و از دور شبیه یكی از قایق‌های فوق مدرن مورد استفاده در فیلمی كه اخیرا با عنوان بت‌های متحرك ساخته شد به نظر می‌رسد.

بخش داخلی شامل یك پیانوی نفیس از نشان اشتاین‌وی (Steinway)، راه‌پله‌ی دوقلو، اتاق نمایش اصلی، و نورپردازی با اسلوب باكارات است. در این قایق حتی می‌توان تجربه‌ی به راه اندختن بازار خرید و فروش كوچكی را داشت. به این منظور می‌توان از پارتیشن‌های موجود در قایق كه دارای سایه پردازی زیبایی هستند، برای تقسیم فضای داخلی (سیستم دید ‌نگر) استفاده كرد. این تقسیم‌بندی فضاهای خصوصی را فراهم می كند كه می‌توان ورود و خروج به آن‌ها را منوط به استفاده از اثر انگشت شخصی كرد كه مجاز به تردد در آن فضای محدود است.


4. قایق تفریحی اوكولوس (Oculus Yacht)این قایق تفریحی 87 متری توسط ای كوین شوپ‌فر (E. Kevin Schopfer) بنیان‌گزار شركت قایق‌های تفریحی شوپ‌فر پس از راه‌اندازی نخستین كارگاه طراحی قایق وی طراحی شده است. نمای بیرونی آن شبیه یك موجود دریایی یا یك ماهی است و در نمای كلی دارای یك ظاهر زیبا و دراماتیك است ... تقریبا شبیه برخی از چیزهایی كه در فیلم‌های جیمز باند دیده می شوند. این قایق برای میزبانی شكوهمند از حداكثر 14 میزبان طراحی شده و سرعت آن تا 21 گره دریایی می‌رسد.


این قایق نسبت به قایق‌های مشابه خود بیشتر در آب فرو رفته و این مساله را شوپ‌فر عمدا در این قایق به این نحو تعبیه كرده تا مسافران در هنگام استفاده از اسباب بازی‌های آبی یا انجام ورزش‌های آبی از آسایش بیشتری برخوردار باشند. در داخل قایق یك اتاق غذاخوری دو طبقه، راه‌پله‌ی مركزی (كه در كنار آن آسانسور تعبیه شده) و نورپردازی مثال زدنی موجود است. اتاق‌های نشیمن و خواب كاملا جادار طراحی شده و در میان سالن‌ها و عرشه‌ها فضای خصوصی امنی را فراهم آورده است.


3. قایق تفریحی باشكوه شیشه‌ای (Glass Haute Yacht)لوژاك دیزاتول (Lujac Desautel) طراحی است كه طرح این قایق متعلق به آینده را به اجرا درآورده است. ساختار شیشه‌ای سازه‌ی مركزی چشم‌انداز 360 درجه‌ای از اقیانوس را برای میهمانان از هریك از اتاق‌ها فراهم آورده است. هنگام ورود به قایق-بواسطه‌ی راه‌پله‌ی باشكوه و درخشان آن- آن‌چنان شكوه و جلالی به چشم هر بیننده‌ای می‌رسد كه قابل وصف نیست. هریك از طبقات سه گانه‌ی قایق برای كاربرد به خصوصی در نظر گرفته و طراحی شده‌اند. تصویر زیر از طبقه‌ی دوم آن گرفته شده كه در برگیرنده‌ی یك اتاق خواب، یك اتاق غداخوری و یك بار مخصوص نوشیدن است كه در كنار آن یك پیانوی مخصوص تعبیه شده و گویا همه‌ی این‌ سازه‌ها در میان آب شناورند.


طراحی این قایق تفریحی توسط دیزاتول برای یك شخص خاص انجام شده كه اگرچه به طور قطع یك موسیقی‌دان بزرگ و شناخته شده است بنا نیست هویت او به عنوان دارنده‌ی این قایق باشكوه آشكار شود.


2. تری لوبیس 65 (Trilobis 65)تری‌لوبیس 65 شبیه قایقی است كه دارای یك خانه‌ی زیر آب برای آینده است. اسناد بسیاری در دست است كه بسیاری از معماران شهیر جهان همواره به دنبال یافتن راه‌هایی برای بنای سازه‌های زیر آب و امكان اجرای چنین طرح‌هایی بوده‌اند. برخی از آن‌ها نیز طرح‌هایی را در این راستا اجرا كرده‌اند. قایق تری‌لوبیس65 قابل اعتمادترین طراحی یك قایق را با این خصوصیت فراهم آورده ولی برآورد قیمت تمام شده‌ی 4 میلیون دلار تا حدودی عملی شدن این طرح را به تاخیر انداخته است.


این قایق باشكوه كه توسط گروه طراحی جیرانكالرلو زما (Giancarlo Zema) در سال 2001 طراحی شده ویژگی‌های حیرت‌انگیزی شامل به روز ترین فناوری‌ها همچون تولید انرژی با روش‌های متنوع داراست كه امكان فعالیت آن با سوخت‌های فسیلی، انرژی خورشیدی و سلول‌های آفتابی را فراهم كرده است.


سازه ی چهار طبقه‌ای آن كه دارای یك طبقه‌ی قرار گرفته در زیر آب است، امكان دیدن آنچه در زیر دریا می‌گذرد را برای مسافرانش فراهم كرده است. طبقات بالاتر شامل اتاق‌های خواب، آشپزخانه، اتاق‌های غذاخوری، اتاق‌های نشیمن و اتاق كنترل است.


1. قایق تفریحی شهر آرزوهای شناور (Floating Utopia Yacht)شركت جزیره‌ی طراحی قایق‌های تفریحی به شدت در پروژه ی طراحی قایق شهر آرزوها مشغول كار بود تا قایقی را طراحی كند كه چیزی فراتر از یك قایق تفریحی باشكوه باشد. این قایق با همكاری شركت بی ام تی نایجل جی (BMT Nigel Gee) طراحی شد. وبسایت این شركت در باره‌ی این قایق چنین می‌نویسد: ”این وسیله‌ای نیست كه درون آن بنشینیم و به سفر برویم، بلكه مكانی است كه می‌خواهیم در آن بمانیم.“ مانیز با این نظر موافقیم. چرا كه این سازه‌ با داشتن 11 عرشه به اندازه ی كافی جا برای پذیرایی از مسافران متعددی كه بر روی آب میهمان ان هستند داراست.


اندازه‌ی این قایق باعث شده كه امكان استفاده‌های متنوع از آن فراهم شود. بازار و مركز خرید و فروش، هتل اقامتی، اماكن تركیبی تجاری، مركز گردهم‌آیی و غیره. اگرچه یك میلیاردر كم خرد ترجیح می‌دهد پول خود را به جای خرید این قایق به خرید دومین، سومین یا چهارمین خانه‌اش اختصاص دهد ولی در آینده خواهیم دید كه چه افرادی به دنبال خرید شهر آروزها هستند.


نگاهی اجمالی به فضای درونی آن چشم شما را به روی یك شهر شناور بر آب باز خواهد كرد. این قایق كه نزدیك به 100 متر طول دارد و پهنای آن نیز حیرت آور است. در بالای یازدهمین طبقه‌ی سازه‌ی آن عرشه‌ای است كه چشم‌انداز 360 درجه‌ای از دریا را در آن ارتفاع نفس‌گیر برای میهمانان فراهم می‌كند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید