پنج شنبه, 17 ارديبهشت 1394 ساعت 18:27

10 مورد از گران‌قيمت‌ترين اشياء يادگاری از كشتی تايتانيك

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

10 مورد از گران‌قيمت‌ترين اشياء يادگاري از كشتي تايتانيك

یكی از بزرگترین تراژدی‌هایی كه تا كنون در دریا رخ داده به 15 آوریل 1912 مربوط می شود. غرق شدن كشتی مسافربری مجلل و غرور‌آمیز آر ام اس تایتانیك. تایتانیك یكی از باشكوه‌ترین كشتی‌های عصر خود بود و حتی با معیارهای امروز نیز همینطور به حساب می‌آید. از آنجایی كه تایتاینك یك كشتی با سطح كلاس بسیار بالا بود بسیاری از اقلام و لوازم موجود در آن نیز همین ویژگی را داشتند. برخی از این اشیاء تا كنون در حراجی‌ها به قیمت صدها هزار و برخی نیز میلیون‌ها دلار به فروش رفته‌اند. قیمت بالای این اشیاء بیش از هرچیز نشان دهنده‌ی اهمیت رویدادی است كه برای این كشتی و اشیاء درون آن اتفاق افتاده است.


شوك‌‌آورترین نكته‌ای كه در باره‌ی غرق شدن این كشتی باید گفت این است كه طراحان و سازندگان این كشتی آن را غیر قابل غرق شدن معرفی كرده بودند. این موضوع تا حدودی صادق بود. حتی اگر چهار قطعه‌ی اصلی آن در آب غرق می‌شدند تایتانیك قادر بود خود را بر روی آب نگه دارد. ولی در شب 14 آوریل 1912 تایتانیك به طور غیر منتظره با یك صخره‌ی شناور یخی در اقیانوس اطلس شمالی برخورد كرد و پنج قطعه‌ی اصلی از قطعه‌های تشكیل دهنده‌ی لاشه‌ی كشتی متلاشی شدند كه در نتیجه آب بدون وقفه وارد آن شد. به عبارت دیگر این كشتی غول آسا در همان لحظه‌ی برخورد با صخره‌ی یخی شكاف عمیقی برداشته و پس از غرق شدن پنجمین جزء اصلی غرق شدن آن حتمی شد. از آن‌جایی كه قایق‌های نجات به تعداد كافی حتی برای فرار نیمی از مسافران كشتی وجود نداشتند، بیش از 1500 نفر در این فاجعه از بین رفتند.


بیشتر اشیاء یادگاری كه در فهرست زیر از آن‌ها نام خواهیم برد در 15 آوریل 2012 در صدمین سالگرد غرق شدن تایتانیك در یك حراجی به فروش رسیده‌اند. این اشیاء یادگاری فارغ از این كه از آن كشتی بزرگ غرق شده باقی مانده‌‌اند، اغلب خود كمیاب و گران‌قیمت هستند. ولی از آن‌جایی كه هویت این اشیاء با آن خاطره‌ی مهم گره خورده‌ قیمت آن‌ها بی‌نهایت سر به آسمان نهاده است. بدون هیچ سخن دیگری به سراغ 10 مورد از گران‌قیمت‌ترین اشیاء یادگاری بازمانده از كشتی تایتانیك می رویم كه در این حراجی به فروش رسیده‌اند.

 

10. جعبه‌ی سیگار ناخدا ادوارد جان اسمیت- 40.000 دلار


جعبه‌ی سیگار ناخدا ادوارد جان اسمیت


ادوارد جان اسمیت ناخدای كشتی تایتانیك بود. این جعبه‌ی سیگار كه به وی تعلق داشته در سال 2012 در شهر لیورپول در بریتانیای كبیر به حراج گذاشته شد. این جعبه را یكی از نادرترین اشیاء یافت شده از تایتانیك می‌دانند و احتمالا جعبه‌های سیگار بسیار اندكی در تاریخ وجود داشته كه به قیمت 40.000 دلار به فروش رسیده باشد. افراد بسیاری به دنبال تصاحب این جعبه‌ی سیگار بوده‌اند. این جعبه به نحوی طراحی شده كه بتواند 40 نخ از باكیفیت‌ترین سیگارهای هاوانا را در خود جا داده و جنس آن از چوب كافور است. حروف اول نام كاپیتان ادوارد جان اسمیت بر روی جعبه حك شده‌اند.

 

9. اولین طرح عرشه كشتی- 49.000 دلار


اولین طرح عرشه كشتی


این طرح عرشه كشتی تایتانیك به قیمت 49.000 دلار در حراجی در انگلستان به فروش رسید. این طرح یكی از سه طرح عرشه ای است كه در كشتی تایتانیك وجود داشته و همچنان باقی مانده است.

 

8. جلیقه‌ی نجات- 55.000 دلار


جلیقه‌ی نجات


این جلیقه‌ی نجات توسط یكی از اعضای گروه تفحص كه پس از غرق شدن برای بررسی وضع تایتانیك به زیر آب رفته بودند از لاشه‌ی تایتانیك بیرون آورده شده و نزد وی باقی مانده است. این جلیقه در شرایط چندان مناسبی به سر نبرده و اصلا قابل استفاده نیست. چرا كه پاره شده و تا حدودی به روغن و خون آغشته شده است. با این‌حال این جلیقه با همین وضعیت موجود به قیمت 55.000 دلار به فروش رسید. اگر كسی بتواند جلیقه‌ی نجاتی بیابد كه نو یا كهنه پاره یا سالم به قیمتی بیش از این به فروش برسد حتما باید اسم او را در كتاب ركوردها ثبت كرد. این جلیقه‌ی نجات نه تنها گران‌قیمت‌ترین جلیقه‌ی نجاتی است كه تا كنون در یك حراجی در جهان به فروش رسیده بلكه یكی از گران‌قیمت‌ترین اشیاء باقی‌مانده از تایتانیك است كه تا كنون به فروش رسیده است. كسی نمی‌داند كه این جلیقه‌ی نجات چگونه از تن نخستین كسی كه به او تعلق داشته درآمده یا پاره شده است ولی به احتمال زیاد این اتفاق هنگامی افتاده كه وی از تایتانیك به درون دریا پریده است. سخن آخر این‌كه تنها 6 جلیقه‌ی نجات از تایتانیك بازمانده كه هریك از آن‌ها بی‌اندازه با ارزش هستند یكی دیگر از این جلیقه‌ها هم‌اكنون در موزه‌ای در ماساچوست آمریكا به نمایش گذاشته شده است.

 

7. عكس آرشیوی -100.000 دلار


کشتی تایتانیک واقعی

 

در آن شب هولناك در تایتانیك عكس‌های زیادی گرفته شده است ولی یكی از تكان‌دهنده‌ترین این عكس‌ها تصویر صخره‌ی یخی است كه گفته می‌شود تایتانیك با آن برخورد كرده است. این صخره‌ی یخی بخصوص دارای یك لكه‌ی قرمز رنگ درسطح پایین خود بوده كه احتمالا از رنگ قرمز لاشه‌ی تایتانیك و پس از برخورد با آن بوجود آمده است. به همین دلیل است كه بسیاری معتقدند این صخره‌ی یخی بوده كه باعث بروز این فاجعه شده است. این همچنین تنها عكسی است كه از این صخره‌ی یخی در دسترس است و تنها چند روز پس از این حادثه‌ی غم‌بار گرفته شده است.این عكس كه در حراجی به قیمتی بیش از 100.000 دلار فروخته شد احتمالا یكی از گران‌قیمت‌ترین عكس‌هایی است كه تاكنون در جهان به‌فروش رسیده است.

 

6. منوی رستوران – 125.000 دلار


منوی رستوران


این منو كه به آخرین غذایی كه در تایتانیك سرو شد مربوط می‌شود، با قیمت 125.000 دلار در حراجی به فروش رسید. حقیقت این است كه این منو در لاشه‌ی كشتی پیدا نشده بلكه از یكی از نجات یافتگان حادثه به دست آمده كه آن را در كیف دستی خود گذاشته بوده است. این منو دارای تاریخ 14 آوریل 1912 است.

 

5. كلیدهای اصلی كایبن‌های كشتی-138.000 دلار


كلیدهای اصلی كایبن‌های كشتی


این كلیدها در دست یكی از مهم‌ترین خدمه‌ی كشتی كه از مهمانداران آن بوده به نام ادموند استون قرار داشته و به یك‌سری از اتاق‌های كشتی مربوط بوده‌اند. خود استون به اتفاق 1500 نفر دیگر از كسانی بودند كه در این حادثه غرق شدند ولی كلیدها بعدها همراه با جسد وی پیدا شدندو به همسر وی در انگلستان تحویل داده شدند. این كلیدها در سال 2008 به قیمتی حدود 138.000 دلار در یك حراجی به فروش رسیدند.

 

4. كلیدهای آشیانه‌ی كلاغ-147.000 دلار


كلیدهای آشیانه‌ی كلاغ


این كلیدهای آشیانه‌ی كلاغ حتی با قیمتی بالاتر از كلیدهای كابین‌های كشتی كه به آن اشاره كردیم در حراجی به فروش رسیدند. این كلیدها در كشتی جامانده بودند و با آن‌ها درب جعبه‌ای باز می‌شد كه دو دوربین در آن قرار می‌داده‌اند. و با استفاده از آن‌ها از آشیانه‌ی كلاغ كشتی به بازدید اقیانوس می‌پرداخته‌اند.

 

3. ساعت جیبی سرمهماندار


 ساعت جیبی سرمهماندار


این ساعت جیبی نیز به ادموند استون تعلق داشته كه سر مهماندار كشتی بوده و همانطور كه پیشتر گفته شد كلیدهای اصلی كابین‌های كشتی را نیز در اختیار داشته است. این ساعت منحصر به فرد است چرا كه عقربه‌های آن دقیقا ساعت 2.16 دقیقه را نشان می‌دهد و این دقیقا همان ساعتی است كه وی در آب‌های بسیار سرد اقیانوس اطلس شمالی جان سپرده است. این ساعت در یك حراجی در سال 2008 به قیمت 154.000 دلار به فروش رسید كه تا آن‌زمان ركورد گران‌قیمت‌ترین شیء بازمانده از تایتانیك را كه به فروش رسیده در دست داشته است.

 

2. پلان كشتی- 362.000 دلار


پلان كشتی تایتانیک


این پلان كشتی تایتانیك كه نزدیك به 10 متر طول دارد به قیمت اندكی كمتر از 362.000 دلار در انگلستان به فروش رسید. این پلان توسط یك طراح نیروی دریایی انگلستان كه در شركت خط ستاره‌ی سپید تهیه شده و اگرچه گران‌قیمت‌ترین شیء بازمانده از تایتانیك نیست ولی گفته می‌شود كه مهمترین چیزی است كه از آن باقی مانده است.


1. مجموعه‌ی گردن‌بندهای الماس نشان- 200 میلیون دلار


مجموعه‌ی گردن‌بندهای الماس نشان


این یكی را نمی‌توان فقط یك شیء یادگار از تایتانیك به حساب آورد. بلكه باید گفت كه مجموعه ای از جواهرات است كه در حدود 200 میلیون دلا ارزش دارد. افراد مشهور و ثروتمند بسیاری بر تایتانیك سوار شده بودند كه با خود جواهرات نادر و با ارزشی را به همراه داشته‌‌اند. برخی از این جواهرات ارزشمند از لاشه‌‌ی تایتانیك بیرون آورده شدند و بسیاری از آن‌ها در حراجی‌های مختلف به فروش رفته‌اند. یكی از پرتلالو‌ترین این موارد این گردنبند الماسی است كه به یكی از مسافران درگذشته‌ی كشتی تعلق داشته در سال 1987 و دو سال پس از آن كه اجزاء بازمانده‌ی تایتانیك در كف اقیانوس كشف شد، توسط یك تیم جستجو در لاشه‌ی كشتی پیدا شده است. بر روی گردنبند الماس اسم اِمی حك شده است. تنها دو مسافر با نام اِمی در كشتی حضور داشته‌اند و چنین به نظر می‌رسد كه این گردنبند به یكی از آن دو تعلق داشته است.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید