سه شنبه, 19 اسفند 1393 ساعت 12:15

5 هواپيمای اختصاصی افسانه‌ای

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

هواپيمای-اختصاصی-افسانه‌ای

نوبت بعدی كه از بلیط‌های ارزان هواپیما استفاده می‌كنید احتمالا وضعیتی شبیه گیرافتادن در یك قوطی كنسرو ساردین را تجربه خواهید كرد، در حالی‌كه هوای تازه‌ای برای نفس كشیدن ندارید و مجبور هستید به نحوی بنشینید كه گویا مجبورید زانوهایتان را ببلعید. حالا تصور كنید كه یكی از شگفت‌آورترین پنج هواپیمای خصوصی دنیا را داشته باشید. این هواپیما ها به نحوی طراحی و ساخته شده‌اند كه نیازها و آرزوهای مالكان آن را برآورده سازند و دارای همه‌ی فضاهای موردنیاز همچون اتاق‌های كنفرانس با تمام امكانات، سالن سینمای خصوصی، و حتی پاركینگ اتومبیل شخصی هستند. وقتی این هواپیماها هستند چرا باید مدتها برای یافتن هواپیمای حمل خودرو در صف انتظار ماند؟ این هواپیماها از 100 الی 500 میلیون دلار ارزش داشته و در مالكیت چند تن از ثروتمندترین مردان قدرتمند دنیا قرار دارند. هرچند این كه این هواپیماها تا چه حد شگفت‌آور هستند نظری كاملا شخصی است كه نمی‌توان صحت آن را اندازه‌گیری كرد ولی برخی از این مدل‌ها هستند كه اغلب صاحب‌نظران آن‌ها را جت‌های شگفت‌‌آور دانسته‌اند و ما نیز به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم كرد.

 

هواپیماهای خصوصی همواره نشانه‌ی طبقه‌ی بسیار ثروتمند بوده و برای صاحبان خود جایگاه ممتازی به همراه می‌آورند. این هواپیماها برای كسانی‌كه توان خریدشان را داشته باشند راحتی و آسایش فوق‌العاده‌ای به همراه خواهد داشت. اگرچه داشتن چنین هواپیماهایی تا حدودی خودخواهی به نظر می‌رسد ولی آنگونه كه فوربس می‌گوید: “ شبكه‌ی هواپیماهای خصوصی شامل 5000 هواپیما یا بیشتر است كه در مقیاسه با هواپیماهای موجود در بخش صنعت تجاری كه فقط شامل 550 هواپیما بوده و ضمن به كار گیری 1.2 میلیون نفر و تولید سرمایه‌ی 150 میلیارد دلار در سال رقم شگفت انگیزی است.” با وجود شركت‌های هواپیما سازی كه می‌كوشند روز به روز ابعاد این هواپیماها را كاهش و امنیت آن‌ها را افزایش دهند، وسوسه‌ی داشتن یكی از این هواپیماها برای افراد روزافزونی كه از پس خریدن‌شان بر‌می‌آیند مانند آتش پیش‌رونده‌ای به سرعت در حال گسترش است.

 

در كنار افراد سرمایه‌دار مهم، بازیگران هالیوود نیز همچون جی ز تایلر، تام كروز، جكی چان و جان تراولتا نیز وارد این عرصه شده‌ و یك یا حتی چند فروند هواپیمای شخصی دارند. حقیقت این است كه جان تراولتا صاحب 11 هواپیماست كه در بین آن‌ها یك بوئینگ 707 به چشم می‌خورد و در حیاط پشتی خانه‌ی وی یك باند هواپیما وجود دارد. مطابق پیش‌بینی شركت بین‌المللی هانی‌ول این گرایش به این زودی‌ها رو به افول نخواهد گذاشت و “ سی درصد از صاحبان فعلی هواپیماهای شخصی قصد دارند كه تا پنج سال آینده یك فروند دیگر خریداری كنند. انتظار می‌رود بیش از 10.000 جت تجاری دیگر به ارزش 250 میلیارد دلار تا 10 سال آینده آماده و تحویل خریداران خصوصی شود.” اكنون بیایید نگاهی به فهرستی از پنج فروند از شگفت‌انگیزترین این هواپیماها بیاندازیم.

 

5. بوئينگ 757 دونالد ترومپ با ارزش 100 ميليون دلار


بوئينگ 757 دونالد ترومپ

 

اگرچه این هواپیما به طور خاص برای دونالد ترامپ  طراحی نشده است ولی برای برآورده كردن نیازهای او اصلاحاتی در آن انجام شد و برخی لوازم از جمله یك سینمای خانگی با یك تلویزیون 52 اینچی صفحه تخت به آن اضافه شد كه امكان دسترسی به بیش از یكهزار فیلم مورد علاقه‌ی وی را فراهم می‌كند. همچنین یك اتاق خواب بزرگ مزین به پارچه‌های ابریشمی طلایی، یك میز كاری با سبك ویژه و یك حمام بزرگ با یك دوش حلقوی، و سینك دارای صفحه‌ و شیرآلات طلایی است. در آن لامپ‌های كریستال گران قیمت از برند واترفورد نصب شده و هنگامی كه هر بیننده‌ای وارد می‌شود، سریعا متوجه صندلی‌‌های دارای روكش طلایی می‌شود. صندلی‌ها همه دارای تاج شیپوری بوده و یك فضای ویژه‌ی برای مهمانان مهم بوجود آورده‌اند. همه‌ی این تجهیزات این هواپیما را به رتبه‌ی پنجم فهرست ما تبدیل كرده است.

 

4. بوئينگ 747 – 8 وی آی پی ژوزف لو با ارزش 153 ميليون دلار


بوئينگ 747 – 8 وی آی پی ژوزف لو

 

ژوزف لو كه یك میلیاردر هنگ كنگی فعال در حوزه‌ی مسكن است یكی از ثروتمندترین تجارت پیشه‌‌های آسیایی‌ است كه صاحب هواپیمای چهارم در این لیست است. این هواپیما كه یك بوئینگ 747-8آی وی آی پی است 153 میلیون دلار ارزش داشته و ابتكارات حیرت‌انگیزی در آن به خرج داده شده تا مطابق سلیقه‌ی لو در آید. بی شك سلیقه‌ی لو بسیار درخشان بوده و از همین رو اقلامی همچون تصاویر پرتره از مائو با نقاشی اندی وارهول و یك قفسه‌ی عظیم از انواع مشروبات حاوی  بیش از 10.000 بطری در بین انبوهی از اقلام با ارزش به چشم می خورد. این هواپیمای 153 میلیون دلاری دارای سقف‌های چشم‌نواز گنبدی شكل و راه‌پله‌های مارپیچی است. این هواپیما با برخورداری از آخرین فناوری و نصب تلویزیون‌های صفحه تخت بزرگ یك سینمای خانگی را فراهم آورده و در كنار یك باشگاه ورزشی دارای اتاق كنفرانس مجهزی است كه هنرمندانه آراسته شده است.

 

3. بوئينگ 747-430 سلطان برونئی با ارزش 233 ميليون دلار


بوئينگ 747-430 سلطان برونئی

 

به نظر می‌رسد كه سلطان برونئی ثروتمندترین پادشاه جهان است.  او پادشاه كشور برونئی است. كسی در جایگاه او به آسانی می‌تواند بهترین چیزها را در زندگی در اختیار داشته باشد. او مالك حداقل سه هواپیمای دیگر است كه از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به دو ایرباس ای 340 و یك بوئینگ 767 اشاره نمود. برابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی فوربس هواپیمای بوئینگ 747-430 او بزرگترین هواپیمای او بوده و به قیمت 100 میلیون دلار از هواپیمایی لوفت‌هانزا خریداری شده است. سپس 133 میلیون دلار دیگر هزینه شده تا آن را با مشخصات مطلوب وی مجهز نمایند. داخل هواپیما پر است از صندلی های چرم و اتاق نشیمن خصوصی، اتاق خواب اصلی و حمام با كریستال‌های طلایی لالیك تزئین شده‌اند. حتی لگن توالت نیز از طلای خالص ساخته شده است.

 

2. ايرباس 340-300 آليشر عثمانوف با ارزش 350 ميليون دلار


 ايرباس 340-300 آليشر عثمانوف

 

براساس فهرست میلیاردرهای بلومبرگ آلیشر عثمانوف با ثروتی در حدود 18.5 میلیارد دلار در رتبه‌ی سی‌وچهارم ثروتمندترین مردان دنیا  قرار دارد. او سهام‌دار اصلی بزرگترین كارخانه‌ی تولید آهن روسیه است. اگرچه عثمانوف دارای جت‌های شخصی فوق ‌العاده‌ی دیگری نیز هست، هواپیمای مورد علاقه‌ی شخص او همین ایرباس 340-300 است. این هواپیما را با مبلغی در حدود 238 میلیون دلار خریداری نمود ولی بیش از 100 میلیون دلار دیگر صرف تجهیز و تزئین آن به نحو دلخواه او شد. او نام پدرش بورخان را بر هواپیما گذاشت كه به آسانی می‌توان این اسم را بر روی بدنه‌ی آن مشاهده نمود. تنها هوا پیمایی كه از ایرباس 340-300 بزرگ‌تر است ایرباس 380 است و این هواپیما با برد پروازی حدود 9000 مایل به خوبی برای مسافرت‌های طولانی به سرتاسر جهان طراحی شده است. این هواپیما را بزرگترین هواپیمای تجاری روسیه می‌دانند كه به مراتب بر هواپیمای اختصاصی ولادیمیر پوتین كه یك ایلوشین آی ال-96 است برتری دارد.

 

1. ايرباس 380 شاهزاده وليد بن طلال به ارزش 500 ميليون دلار


ايرباس 380 شاهزاده وليد بن طلال

 

اگر تا كنون نام شاهزاده ولید بن طلال به گوشتان نخورده جای تعجب است چرا كه او یكی از ثروتمندترین مردان عرب است. كلاسور شخصی او مملو است از انبوهی از سهام شركت‌های بزرگ دنیا همچون سیتی گروپ، توئیتر، و اپل. براساس اطلاعات پایگاه فوربس او مالك هتل‌های مجللی چون سووی در لندن، فیرموند در سانفرانسیسكو و همچنین پلازا و فور سیزنز در نیویورك است. او همچنین مالك بیش از 200 اتومبیل، 3 كشتی تفریحی، و حداقل 3 قصر است كه در این میان می‌توان به سه هواپیمای شخصی او نیز اشاره نمود. او هم اكنون مجلل‌ترین و بزرگ‌ترین هواپیمای شخصی دنیا را در اختیار دارد. شاهزاده 300 میلیون دلار برای خرید یك ایرباس 380 هزینه كرد و 200 میلیون دلار دیگر نیز صرف نمود تا آن را مطابق دلخواهش تجهیز و تزئین كند. داخل هواپیما كاملا عریان شد و سپس به شیوه‌ی زیر تزئین گردید:

 

 • يك سالن كنسرت با ظرفيت همنوازی 10 نوازنده و يك نوازنده‌ی پيانو
 • يك سالن نمايش خصوصی جهت تفريحات شخصی
 • يك اتاق بخار با ديوارپوش و كفپوش مرمری
 • يك چشمه‌ی آب معدنی
 • اتاقی با تلويزيون‌های تخت كه سقف، كف و ديوارها را پوشانده‌اند و فرش جادويی كه كف اتاق افتاده و آسمانی را كه برفراز آن در پرواز هستند به مسافران نشان می دهد.
 • يك اتاق غذاخوری مجلل به ظرفيت 14 نفر
 • نمازخانه‌ای با كفپوش‌های هوشمند كه خود به خود همواره در جهت مكه قرار می گيرند.
 • پاركينگی براي اتومبيل رولزرويس او
 • اصطبلی براي اسب‌ها و شترهای محبوب او
 • اتاق استراحت شاهانه
 • 20 اتاق خصوصی براي ميهمانان
 • 5 اتاق خواب اصلي با حمام اختصاصی
 • اتاق جلسات محرمانه با مانيتورهای دارای حافظه‌ی هولوگرافيك
 • يك راه پله‌ی بزرگ
 • يك تخت شاهانه‌ی بزرگ در ميان هواپيما تا شاهزاده هرگز احساس غربت و دلتنگی نكند.

برای این فهرست نمی‌توان پایانی متصور شد. این هواپیما با حداقل 11 مهماندار تمام وقت پرواز می‌كند. چیزی وجود ندارد كه شما بخواهید و در این هواپیما یافت نشود. از این رو جای شگفتی نیست كه آن را “قصر پرنده” نامیده‌اند. و به همین دلیل این هواپیما رتبه‌ی نخست را در فهرست مجلل‌ترین هواپیماهای شخصی دنیا به خود اختصاص داده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
 • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید