پنج شنبه, 27 فروردين 1394 ساعت 15:35

10 مورد از پرهزينه‌ترين فرودگاه‌هايی كه تا كنون در جهان ساخته شده‌اند

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

 

فرودگاه‌ها در سراسر جهان اهمیت فراوانی در امر سفر دارند و برخی كشورها بنا دارند كه هزینه‌ی بیشتری بابت بهینه سازی فرودگاه‌های خود انجام دهند. ساختن یك فرودگاه كه به خوبی از پس وظایفش برآید به هیچ وجه ارزان تمام نمی‌شود. در فرودگاه‌ها زمین‌های خط چین شده‌ی متعدد و بزرگ برای فرودآمدن و برخاستن هواپیماها لازم است. ویژگی‌های امنیتی و اماكن خاصی به عنوان آشیانه‌ی هواپیماها لازم است.

 

این حقیقت كه شما باید زمین‌های وسیعی را در اختیار داشته باشید تا فضای لازم را برای نشست و برخاست هواپیماها فراهم آورید هزینه‌ی ساخت یك فرودگاه خوب در یك مكان مناسب را زیادتر كرده است. در برخی شهرها و كشورها لازم می‌شود كه زمین‌های زیادی را آزاد كرده یا حتی مساحت‌های جدیدی از زمین را بوجود بیاوردند تا مكان مناسب برای تهیه‌ی چنین نقاطی فراهم شود.


فرودگاه‌ها ساخته می‌شوند تا بمانند و بنا بر این است كه سال‌ها به خدمات‌دهی خود ادامه دهند. در واقع بسیاری از فرودگاه‌ها اغلب با ویژگی‌های دقیق معماری ساخته شده و فروشگاه‌های متنوع، رستوران‌های متعدد و امكانات فراوان دیگر در كنار آن‌ها فراهم شده تا تجربه‌ی سفر را خوشایند‌تر و كم‌دردسرتر سازد.


فرودگاه‌های متعددی دورتادور جهان هستند كه برای ساخت آن‌ها هزینه‌های سرسام‌آوری انجام شده و دارای ویژگی‌ها و امكانات بسیار متنوعی هستند. این فرودگاه‌های بزرگ دارای اماكن متعدد هستند كه با هزینه‌های میلیاردی ایجاد شده‌اند. این هزینه‌ها در زمینه‌های متنوعی صرف شده‌اند كه مهمترین آن‌ها تهیه‌ی زمین كافی برای ایجاد مسیرهای طولانی جهت نشست و برخاست بهتر هواپیماهاست.


با اینحال، این مكان‌ها نقاطی هستند كه در میان مسافران بسیار محبوب‌اند. این فرودگاه‌ها مكان‌هایی هستند كه ده‌ها میلیون نفر سالانه در آن‌ها تردد كرده و جزء اندك نقاطی در جهان هستند كه دارای نرخ رشد سریع می‌باشند. تنها اشكالی كه در این میان به نظر می‌رسد این است كه برخی از این فرودگاه‌ها بیش از آن‌كه پول‌ساز باشند هزینه‌برند با این حال هنوز هم میلیاردها دلار در دنیا هزینه‌ی ساخت چنین فرودگاه‌هایی می‌شود. گویا ابتدا به دلیل نیازی كه احساس می‌شود ساخت آن‌ها آغاز می‌گردد سپس برای هزینه‌های سرسام‌آور آن فكری می‌شود.


10. فرودگاه بین‌المللی بندر دالاس : هزینه 3.2 میلیارد دلاربابت ساخت این فرودگاه كه در منطقه‌ی دالاس واقع شده هزینه‌ای در حدود 3.2 میلیارد دلار برآورد شده كه باعث شده نام آن در فهرست گران‌قیمت ترین سازه‌های فرودگاهی جهان جا بگیرد. پروژه‌ی ساخت این فرودگاه در دست اقدام است و بناست كه تا سال 2017 به بهره‌برداری برسد. حیرت‌آور این است كه بدانید فرودگاه اولیه‌ای كه در ایم منطقه در سال 1940 ساخته شده تنها 1.9 میلیون دلار هزینه برداشته است. تاثیر اقتصادی ساخت و راه‌اندازی این فرودگاه معادل 16.8 میلیارد دلار در سال برآورد شده و پیش‌بینی می‌شود كه سالانه میزبان مسافرانی در حدود 55 میلیون نفر باشد.


9. فرودگاه بین‌المللی كوالالامپور : هزینه 3.5 میلیارد دلارفرودگاه بین‌المللی كوالالامپور كه در طول 5 سال ساخته شده در سال 1998 افتتاح شد. مساحت این فرودگاه بالغ بر 1000 هكتار بوده و دارای پایانه‌های متعدد برای انواع سفرهای كم هزینه، استاندارد و پرهزینه است. سیستم راه آهن بدون راهبر و ترن هوایی می‌تواند در ساعت حداقل 3 هزار نفر مسافر را داخل فرودگاه جابجا كند كه این رقم مقدار مطلوبی در حوزه‌ی حمل و نقل در فرودگاه محسوب می‌شود. این سیستم آمادگی دارد افراد را به سرعت در قسمت‌های مختلف فرودگاه جابجا كند.


8. فرودگاه بین‌المللی دنور : هزینه 4.8 میلیارد دلارفرودگاه بین‌المللی دنور تا زمان افتتاح خود در سال 1995 در حدود 2 میلیارد دلار بیش از برآورد اولیه هزینه‌ برد. طراحی فرودگاه به نحوی است كه 6 باند فرود و برخاست و 1400 هكتار مساحت برای آن پیش بینی شده است. به زودی 500 میلیون دلار دیگر نیز كه برای توسعه‌ی فرودگاه در نظر گرفته شده در آن هزینه می‌شود تا یك پایانه‌ی دیگر به علاوه‌ی یك مركز تجاری، یك هتل داخل فرودگاه و یك خط راه آهن به امكانات آن افزوده شود.

 

7. فرودگاه براندنبورگ برلین : هزینه 5.5 میلیارد دلارفرودگاه براندنبورگ در سال 2015 جایگزین فرودگاه تگل برلین خواهد شد. برای ساخت این فرودگاه در حدود 5.5 میلیارد دلار هزینه خواهد شد. با افتتاح این فرودگاه بخش عمده‌ای از بار ترافیك هوایی تگل به آن منتقل می‌شود. این فرودگاه دارای پارك تجاری، دسترسی آسان به راه‌آهن و قطار شهری، و باند‌هایی است كه توان پذیرش هواپیماهای پهن‌پیكر از قبیل ایرباس ای 380 را دارا هستند. این هواپیما كه ساخت آن در حدود 400 میلیون دلار هزینه در بر دارد می‌تواند بسته به طراحی داخلی‌اش تا 500 نفر مسافر را جابجا كند.


6. فرودگاه بین‌المللی دوبی : هزینه 6 میلیارد دلارفرودگاه بین‌المللی دوبی با احداث باند‌ها، پایانه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای متنوعی كه در آن ایجاد شده تقریبا با 6 میلیارد دلار هزینه ساخته شده است. اضافه شدن ترمینال شماره 3 برای این‌كه ظرفیت حمل‌ونقل این فرودگاه تا 45 میلیون نفر در سال افزایش یابد خود به تنهایی هزینه‌های ساخت این فرودگاه را تا 4.5 میلیارد دلار تنها در این بخش افزایش داده است. سیستم جابجایی بار همراه مسافر در این فرودگاه به حدی بزرگ است كه می‌تواند 8000 چمدان را در یك ساعت جابجا كند.


5. فرودگاه بین‌المللی پكن : هزینه 8 میلیارد دلارعمده‌ی هزینه‌های ساخت فرودگاه بین‌المللی پكن به ساخت پایانه‌ی سوم این فرودگاه به هزینه‌ی 3.8 میلیارد دلار مربوط می‌شود كه طرح توسعه‌ای آن در 3 سال اخیر اجرا شده است. این پایانه‌ی سوم دارای مساحتی بالغ بر 10.000 هكتار بوده و بیش از 70 رستوران و مكان‌های نگهداری بار همراه مسافر می‌باشد. این مكان‌ها دارای سیستم گسترده‌ی باركد هستند كه می‌توانند تا 19000 چمدان را در عرض تنها یك ساعت جابجا نمایند. هزینه‌های صورت گرفته در این فرودگاه بی‌نهایت بالا بوده ولی جالب اینجاست كه فرودگاه قادر به جابجایی حدود 80 میلیون مسافر در سال است.


4. فرودگاه هیثرو لندن : هزینه 10 میلیارد دلار


هزینه‌ی ساخت فرودگاه هیثرو كه بزرگترین فرودگاه لندن و بخش عمده‌ای از جهان است از زمان افتتاح آن در سال 1929 تا كنون بالغ بر 10.5 میلیارد دلار شده است. پرهزینه‌ترین بخش این فرودگاه مربوط به ساخت پایانه‌ی پنجم آن است كه در سال 2008 به بهره‌برداری رسید. پیش‌بینی شده كه طی 10 سال آینده نیز مبلغ 1.6 میلیارد دلار دیگر بابت طرح‌های توسعه‌ای این فرودگاه هزینه شود تا پایانه‌ی سوم آن نیز ارتقاء كیفی بیابد. این‌ها همه مربوط به فرودگاهی است كه سالانه 16 میلیادر دلار درآمدزایی دارد.


3. فرودگاه بین‌المللی المكتوم : هزینه 12 میلیارد دلاراین فرودگاه كه در حدود 30 كیلومتر خارج از دوبی واقع شده در شهر جبل علی در امارات متحده‌ی عربی واقع است. اگرچه این فرودگاه در سال 2010 افتتاح شد ولی به تازگی كار خود را آغاز كرده و مسافران را در خود پذیرفته است. این فرودگاه 3 پایانه‌ی مسافربری را در بر می‌گیرد و دارای 5 باند 6 كیلومتری است. همچنین 100.000 فضای پارك خودرویی برای این فرودگاه پیش بینی شده است. فاز نهایی این فرودگاه براساس جدول برنامه‌ریزی شده تا سال 2027 و با هزینه‌ای بالغ بر 12 میلیارد دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.


2. فرودگاه بین‌المللی هنگ كنگ : هزینه 20 میلیارد دلارحدود 6 سال به طول انجامید تا فرودگاه بین‌المللی هنگ كنگ ساخته شود. این فرودگاه در سال 1998 با هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیارد دلار به پایان رسید و افتتاح شد. علت اصلی این هزینه‌ی سرسام‌آور این است كه فرودگاه بر یك جزیره‌ی مصنوعی بنا شده است. جزیره‌ی مصنوعی چك لپ كوك كه در ساحل غربی هنگ كنگ قرار دارد به طور مصنوعی ساخته و مسطح شد تا بنیان محكمی را فراهم آورده و بتوانند این فرودگاه را بر روی آن بسازند. چندین جزیره‌ی كوچك‌تر نیز از سر راه برداشته شئ و هزینه‌ی ایجاد این زمین برای ساخت فرودگاه بسیار گران از آب درآمد.


1. فرودگاه بین‌المللی كنزای : هزینه 20 میلیارد دلارفرودگاه كنزای در منطقه‌ی اوزاكا در ژاپن قرار گرفته و بر روی جزیره‌ای مصنوعی به طول 3 كیلومتر بنا شده است. این جزیره با استفاده از یك دیوار حایل بزرگ دریایی ساخته شده تا از آن در برابر امواج و سایر پدیده‌های طبیعی محافظت كند. ساخت آن آنچنان مستكم بوده كه باعث شد در برابر زلزله‌ی شدید كوبه در سال 1995 آسیبی نبیند. این فرودگاه با ساخت پلی به پایان رسید كه به تنهایی 1 میلیارد دلار هزینه در بر داشت تا مسافران بتوانند از طریق آن به فرودگاه رفت و آمد كنند. بیشترین هزینه از 20 میلیارد دلار هزینه‌ی ساخت این فرودگاه صرف تاسیس پایانه‌ی سوم شده كه پذیرای هواپیماهای سوپر جت می‌باشد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید