چهارشنبه, 20 اسفند 1393 ساعت 06:30

7 ساعت مچی خیره كننده‌ی شركت كارتير

این مورد را ارزیابی کنید
(42 رای‌ها)

ساعت مچی كارتير

 كارگاه کارتیر یكی از نخستین كارگاه‌های جواهراتی بود كه به ساخت و تولید ساعت مچی پرداخت. لوئیز کارتیر نخستین ابزاری كه بعدها به عنوان ساعت مچی در جهان شناخته شد را ساخت. او این ساعت را در سال 1904 برای یكی از دوستانش ساخت. از آن زمان تا كنون، این سازنده‌ی ساعت‌های مچی همواره در حال به روز رسانی و معرفی طرح‌های جدید و نمونه‌های نوین بوده كه همین باعث معروف شدن برند خانه کارتیر شده است. در این مقاله به آخرین مدل‌ها و گران‌قیمت‌ترین ساعت‌های مچی این شركت كه در بازار اینترنتی عرضه شده می‌پردازیم.

 

تاریخچه‌ی خانه‌ی کارتیر

این شركت توسط لوئیز کارتیر تاسیس شد. وی در كارگاه خود به تولید جواهرات اشرافی مشهور می‌پرداخت و از سال 1847 به بعد نیز به تولید انواع جواهرات، كیف و لوازم، عطریات، ساعت و ... پرداخت. در سال 1856 شركت کارتیر به یك برند جهانی تبدیل شد و محصولات آن تحسین همگان را برانگیخت. از جمله كسانی كه به تحسین محصولات کارتیر پرداخت شاهزاده ماتیلد دختر برادر ناپلئون بود.


نخستین ساعت مچی زنانه شركت کارتیر در سال 1888 ساخته شد. نخستین نمایندگی فروش شركت در لندن نیز در همان سال و همزمان با تاج‌گذاری ادوارد هفتم آغاز به كار كرد. این نمایندگی فروش توسط پسر دوم لوئیز فرانسیس کارتیر افتتاح گردید. یكی از نخستین سفارش‌های مهم شركت کارتیر مربوط به همین دوران است كه شاه ادوارد هفتم ساخت 27 مدل تاج پادشاهی را به کارتیر سفارش داد و در پی این معامله نشان تضمینی سلطنتی را در سال 1907 به این شركت اعطا نمود كه همین مساله به گرم‌تر شدن بازار کارتیر منجر شد. پس از دریافت نشان تضمینی از پادشاه انگلستان نشان مشابهی نیز از جانب دربار اسپانیا به کارتیر اعطاء شد. هم ادوارد هفتم پادشاه انگلیس و هم آلفونس دوازدهم پادشاه اسپانیا سفارش جواهرات سلطنتی را فقط به خانه کارتیر واگذار می‌نمودند. در سال 1905 كارلوس اول پادشاه پرتغال نیز نشان سلطنتی دیگری به کارتیر داد. سایر نشان‌های تضمینی سلطنتی كه توسط خانه کارتیر كسب شده عبارتند از: نشان سلطنتی روس تزاری كه در سال 1907 تزار نیكلاس دوم به آن‌ها داد، سپس نشانی كه از جانب پیر پادشاه صربستان، فیلیپ دوك دِ اُرلِئان، آلبرت اول پادشاه بلژیك و دوك آینده‌ی وینسور، و بالاخره نشان سلطنتی فوأد پادشاه مصر. به همین دلیل است كه کارتیر را جواهرساز سلطنتی می‌نامند. همه‌ی این نشان‌های سلطنتی به پی‌ریزی بنیان شهرت و اعتبار خانه کارتیر كمك كردند و این شهرت و مشتریان مشهور و ثروتمند تا كنون ادامه یافته است.

 

تاریخچه‌ی ساخت ساعت مچی

امروزه مقر اصلی شركت کارتیر هنوز هم در پاریس واقع است ولی همه‌ی ساعت‌های آن كه دارای نشان ژنو هستند در سوئیس در منطقه‌ی شاك فوند شهر ژنو ساخته می‌شوند.

لوئیز کارتیر انسان نوآوری بود كه یكی از بزرگترین دستاوردهای‌اش ساخت یك ساعت مچی برای یكی از دوستانش به نام آلبرتو سانتوس دامونت بود. روزی آلبرتو كه یك خلبان بود از لوئیز كه از دوستان صمیمی‌اش محسوب می‌شد خواست كه ساعتی برای او بسازد كه بتواند با او پرواز كند و او را مجبور نكند كه در زمانی كه در حال پرواز است، برای دیدن وقت به سراغ جیبش برود. (در آن زمان ساعت‌های جیبی تنها نمونه‌ی ساعت‌های همراه موجود در جهان بودند.) کارتیر “سانتوس” را در سال 1904 ساخت نخستین ساعت مچی مسطح جهان با صفحه‌ای چهارگوش. سپس در سال 1906 مدل بی‌نظیر “تونو” را ارائه نمود. این مدل شهرت جهانی یافت و توسط افراد دیگر از آن نمونه برداری و مشابه‌سازی شد.

 

مدل مشهور “بیگنور” و همچنین مدل “تورچ” نیز اندكی بعد در سال 1912 به بازار معرفی شدند. این دو نمونه هنوز نیز تولید و عرضه می‌شوند. پس از این دو نمونه مدل “ تانك” در سال 1917 عرضه شد. همانطور كه از نام این ساعت برمی‌آید تولید آن تحت تاثیر تحولات ان دوران و پس از كاربرد نخستین تانك در عرصه‌های نبرد جنگ اول جهانی در سال 1917 صورت گرفت. این نمونه نیز هنوز وجود دارد و با بیش از 30 مدل مختلف همچنان در حال تولید است.

کارتیر در همین نقطه متوقف نماند. او همواره به دنبال راه‌هایی برای ارتقاء كیفی ساعت‌هایش بود. همین مساله منجر به توافق وی با شركت ادموند ژاگر شد كه طی قراردادی كه در سال 1907 منعقد شد پذیرفت قوه‌ی محركه‌ی ساعت‌های کارتیر را بسازد. این اتحاد تولیدی موفق منجر به تاسیس شركت ائتلافی این دئ نشان برتر در سال 1920 شد و از آن پس ژاگر تنها به تولید موتور ساعت برای کارتیر می‌پرداخت. کارتیر در كنار ژاگه از موتورهای ساخت شركت‌های معتبر دیگری همچون “واچرون”، “كنستانتین”، “آدومارس پیگه”، “مووادو” و “كولتر”‌ در محصولات خود بهره می‌برد. در این دوران امكانات دیگری نیز به ساعت‌های كارتبه افزوده می‌شد.

 

در دهه‌ی 1970 خانه ی کارتیر اقدام به فروش بخشی از سهام این مجموعه‌ی اقتصادی معظم به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نمود. در سال 1972 گروهی از سرمایه‌گذاران كه رهبری آنان را ژوزف كانوی بر عهده داشت خانه‌ی کارتیر در پاریس را خریداری نمودند. همین گروه در سال 1974 نمایندگی لندن و در سال 1976 نمایندگی نیویورك را نیز به مالكیت خود درآورده و در سال 1979 با ادغام هر سه شعبه به تاسیس نشان جهان شمول “کارتیر‌ی جهانی” اقدام كردند.

 

بسیاری از ساعت‌های مچی کارتیر را می‌توان به صورت برخط (آنلاین) خریداری كرد.

آنچه در زیر آمده است گران‌ترین مدل‌های مجموعه‌ی ساعت‌های کارتیر است. البته قیمت‌های ارائه شده قیمت پایه بوده و خریداران می‌توانند پس از انتخاب مدل مطلوب خویش سفارش تزئینات و تغییرات مورد نظر خود را بدهند كه به تبع موجب افزایش قیمت خواهد شد.

 

 7. ساعت مچی پاشا سی(Pasha C)، مدل متوسط، قیمت 6.150 دلار


Pasha-C

مدل پاشا در سال 1943 در میان مجموعه‌ی محصولات کارتیر رونمایی شد. این مدل كه از محصولات شناخته شده‌ی کارتیر است، باعث شد كه نام کارتیر به یكی از نشان‌های مرجع در تولید ساعت مچی در جهان مطرح شود. این یكی از معدود ساعت‌های مچی کارتیر است كه تنها چهار عدد عربی بر صفحه‌ی ان نقش بسته است. (بر صفحه‌ی سایر محصولات اعداد رومی به چشم می‌خورند.) این مدل یكی از مقاوم‌ترین مدل‌های کارتیر در برابر نفوذ آب نیز هست و تا عمق 330 فوت (حدود 100 متری) زیر آب دوام می‌آورد. (در مقایسه با سایر مدل‌ها كه تنها تا عمق 30 متری زیر آب مقاوم هستند.) این ساعت از الماس، یاقوت كبود و یك صفحه‌ی محافظ فولادی ساخته شده دارای موتور اتوماتیك (بی نیاز از باطری) است.

 

6. ساعت مچی بیگنور(Baignoire)، مدل بزرگ، قیمت 45.200 دلار


Baignoire

مدل بیگنور كه نخستین بار توسط کارتیر در سال 1906 با این نام ساخته شد، بار دیگر با این محصول به اذهان بازمی‌گردد. این مدل عصاره‌ی تولیدات کارتیر است و نشان دهنده‌ی آرزوی او برای یافتن خلوص و زیبایی پایان ناپذیراست. این ساعت از طلای سفید 18 عیار،‌الماس‌های گرد، یك بند فابریك و تسمه‌ای از طلای سفید است. این مدل نمونه‌ای از تبدیل یك الگوی ساخته شده در كارگاه توسط دست به یك محصول جهانی تولید شده توسط شركت بین‌المللی کارتیر است. این ساعت تا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

 

5. ساعت مچی سانتوس دومونت(Santos-Dumont)، مدل بزرگ، 48.200 دلار


Santos-Dumont

این آخرین نسخه‌ی مدل مشهوری است كه کارتیر در سال 1904 برای دوست خلبانش آلبرتو سانتوس دومونت ساخت. وی از کارتیر خواست كه برایش ساعتی مچی بسازد كه همواره در طول پرواز همراهش باشد و زمان را به او بگوید. این نخستین ساعت مچی بود كه در جهان ساخته شد. زوایای كاملا گرد، انحنای بدون درز ساعت، پیچ‌های نمایان كه برای یك ساعت سنتی تعبیه شده‌اند و می‌توانند الهام بخش الگوبرداری‌های بی‌شماری باشند همه از ویژگی‌های این ساعت هستند. این مدل نیز از طلای سفید 18 عیار، الماس‌های گرد‌بریده، كریستال‌های یاقوت، پیچ نقره‌ای و یك بند با پوسته‌ی تمساحی ساخته شده است. موتور این ساعت نیز كه از الگوی دست‌ساز آن الگوبرداری شده تا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

 

4. مدل تورچ(Tortue)، نمونه‌ی بزرگ، قيمت 52،500 دلار


Tortueطرح این مدل هنگام مشاهده‌ی لاك پشت‌ها همچون الهامی به ذهن لوئیز کارتیر متبادر و در سال 1912 توسط او ساخته شد. این نوآوری در شكل ساعت انقلابی در این حوزه پدید آورد چرا كه ساعت‌ها تا پیش از آن همیشه گرد بودند. این ساعت كه نخستین بار به عنوان مدلی برای بانوان ارائه شد با موادی متفاوت برای مردان نیز تولید شده است. این مدل از طلای سفید 18 عیار به‌علاوه‌ی الماس،‌كریستال‌های یاقوت‌كبود، صفحه‌ی پوسته تمساحی و بند قابل تنظیم از طلای 18 عیار ساخته شده است. موتور آن از نومنه‌ی بادی دست ساز کارتیر الگو برداری شده و تا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

 

3. ساعت مچی روند لوئيز کارتیر(Ronde Louis)، مدل بزرگ، 55.000 دلار


ساعت مچی روند لوئيز کارتیر

متخصصان ساعت روند لوئیز کارتیر را یك شاهكار كلاسیك در این عرصه می‌دانند. صفحه‌ی پوسته تمساحی آن را می‌توان در كنار طلای گل رز یا طلای زرد جفت كرد. نمونه‌ی ساخته شده با یك دست الماس آن نیز موجود است. این مدل از طلای 18 عیار سفید بعلاوه‌ی الماس‌های پرداخته، عقربه‌های شمشیری شكل آبی رنگ،‌صفحه‌ی نیمه مات چرم پوسته تمساحی و بند قابل تنظیم از طلای 18 عیار مرصع به الماس پرداخت شده، ساخته شده است. موتور آن براساس دستورالعمل كارگاه‌های ساخت موتورهای دست‌ساز ساخته شده كه دارای یك مكانیزم بادی بوده و صفحه‌ی آن به یك نشان تاج، یاقوت‌های كبود و نوار ریلی شكل تزئین شده است. این ساعت نیز تا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

 

2. مدل بالون آبی کارتیر ، 61.500 دلار


بالون آبی کارتیر

این ساعت مچی اتوماتیك از طلای سفید، الماس و چرم ساخته شده است. صفحه‌ی ساعت از طرح چرم پوسته تمساحی به رنگ مروارید‌های صورتی است. تاج ساخته شده از طلای سفید با طرح‌ شیاردار توسط یك یاقوت گنبدی شكل كبود تزیین شده است. عقربه‌های ساعت از طلای 18 عیار بوده و بر آن‌ها الماس‌های پوشش‌داری نشسته كه با طرافت پرداخت شده‌اند. موتور آن از نوع موتورهای کارتیر‌ی خودكوك با كالیبر 076 بوده و تا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاومند.

 

1. ساعت مچی تانك انگلایز(Tank Anglaise)، مدل متوسط، 62.000 دلار


Tank Anglaiseمدل تانك نخستین بار در سال 1917 ساخته شد. نسخه‌ی اصلی این مدل از 4 خط ساخته شده بود كه دارای ضلع‌های دو به دو موازی بوده و از طلا و پلاتینیوم ساخته شده بودند. یك یاقوت گنبدی كبود، تاج شیار دار و صفحه‌ی چرم از مشخصات دیگر این ساعت است. این مدل آخرین نمونه‌ی بازسازی شده از یك ساعت كلاسیك است كه به عنوان یك الگوی فراتر از زمان توسط کارتیر طراحی و ساخته شد و نمونه‌ی بازسازی شده‌ی آن نخستین بار در سال 2012 رونمایی گردید. موتور اتوماتیك این ساعت با چرم، طلای صورتی و الماس احاطه شده است. این ساعت از طلای صورتی 18 عیار، چرم سرخ پوست تمساح، عقربه‌های كریستال از یاقوت كبود و دستك‌های شمشیری شكل فولادی به رنگ آبی ساخته شده است. موتور محرك خودكار این مدل كه خود كوك استتا عمق 30 متری در برابر نفوذ آب مقاوم است.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

پیوندهای مفید

تماس با ما

شماره تماس: 88231286 (21) 98+

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید