سه شنبه, 24 شهریور 1394 ساعت 06:39

نادرترین و گران قیمت ترین مدلهای کلاسیک فراری در جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
نادرترین و گران قیمت ترین مدلهای کلاسیک فراری در جهان - 4.0 out of 5 based on 8 votes

گران قیمت ترین مدلهای کلاسیک فراری در جهان

از سال 1947 که خودورسازی فراری پا به عرصه نهاد تا کنون این شرکت همواره به تولید زیباترین و گرانقیمت ترین خودروهایی که انسان به چشم دیده مبادرت ورزیده است. این شرکت به یکی از بزرگترین شرکتهای تولید خودروهای لوکس و اتومبیل های مخصوص مسابقه در جهان تبدیل شده و همواره نیز در این عرصه ها یک گام از رقبای خویش پیشی گرفته است. انزو فراری که همواره سودای تولید خودروهای مجلل، گرانقیمت و بسیار سریع را در سر داشت این شرکت را بنیانگذاری کرد.


انزو در تمام عمر خود شیفته ی خودروهای مسابقه ای، رانندگی و مهندسی موتور اتومبیل بود. او همچنین تجاربی در زمینه ی آزمایش موتور خودروها در شرکت های مختلف اتومبیل سازی در سراسر ایتالیا داشت. به عنوان نمونه، او مدتی در شرکت خودروسازی آلفا رومئو کار می کرد که یکی از برجسته ترین خودروسازی های دوران خود به حساب می آمد و همچنان امروزه یکی از مهمترین خودروسازان ایتالیایی در جهان است. انزو بیش از دوسال با آنها همکاری داشت. پس از آن او مدتی به تهیه و تامین قطعات خودرو برای چند شرکت مختلف پرداخت و در نهایت در سال 1943 او نخستین اتومبیل خود را ساخت و آن را تیپ 815 نامید. این خودرو رسما نخستین خودروی فراری جهان لقب گرفت. او بالاخره شرکت خود را با نام فراری در سال 1947 رسما بنیان گذاشت و از آن زمان تا کنون شرکت فراری از آن زمان به تولید خودروهای بسیار مجلل و بسیار پر سرعت مشغول بوده است.


در حال حاضر شرکت فراری در مالکیت شرکت فیات قرار دارد که خود یکی دیگر از شرکت های خودروسازی ایتالیایی است. با اینحال دوران طلایی فراری همواره ادامه داشته است. خودروهای تولید این شرکت همواره مسابقات سرعت جهانی را فتح کرده و در رقابت های مختلف تیمهای معتبر از محصولات این شرکت برای شرکت در مسابقات استفاده می کنند. فراری را نباید تنها یک شرکت خودروساز دانست. فراری یک نماد است. این شرکت تنها با روشهای بازاریابی و تبلیغاتی به این جایگاه دست نیافته بلکه کیفیت خودروهای آن، آن را به این روز رسانده است. همانطور که گفته می شود، جای شگفتی نیست که همه ی محصولات این شرکت از روز نخست همواره گران و مجلل بوده اند. با اینحال آنچه در پی می آید، فهرستی است که در آن ما نگاه گذرایی به 10 نمونه از گرانقیمت ترین مدل های کلاسیک تولید شده توسط فراری می اندازیم با ایران لوکس همراه باشید:


10. 1975 فراری 308 جی تی بی


فراری 308 جی تی بی


این خودرو یکی از ارزان قیمت ترین خودروهای کلاسیک فراری از روز نخست تا کنون محسوب می شود. با اینحال قیمت آن همچنان در مقایسه با بسیاری از خودروها بسیار بالاست. فراری 308 جی تی بی (308 GTB) هنگامی به شهرت جهانی دست یافت که تیم مگنوم (به رانندگی تام سلک) آن را به عنوان خودروی منتخب خود برای شرکت در مسابقات جهانی برگزید. در تبلیغات تلویزیونی دهه ی 1980 تیم سرعت مگنوم پی آی این مدل فراری همواره به رخ جهانیان کشیده شد و همین موضوع باعث شد قیمت آن به چند صد هزار دلار برسد.


9. 1953 فراری 375 آمریکا


فراری 375 آمریکا


فراری 375 آمریکا (Ferrari 375 America) با برخورداری از یک موتور لامپردی (Lampredi) با قدرت بیش از 296 اسب بخار در زمان خود یک مدل بسیار برجسته به حساب می آمد. ولی دلیل اصلی که باعث می شد 375 بسیار گرانقیمت باشد این بود که تنها 11 نسخه از این مدل تولید و در جهان عرضه شد بیشتر آنها هم در همان سال 1953 و تعداد اندکی نیز در سال 1954 تولید شدند. در نتیجه هر یک نسخه ی آن قیمتی بالاتر از یک میلیون دلار پیدا کرده است.


8. 1966 فراری 330 پی3


فراری 330 پی3


فراری 330 پی 3 (P3) منحصر به فرد است چرا که سریعترین مدل فراری محسوب می شود که دارای درهایی است که به جای آلومینیوم از جنس فایبرگلاس است. همچنین این خودرو به این دلیل منحصر به فرد محسوب می شود که کلاچ دنده ی آن که به صورت دستی تعویض می شود به جای آن که بین موتور و جعبه دنده قرار داشته باشد، در پشت جعبه دنده قرار گرفته است. تنها یک صندلی هم در این مدل تعبیه شده که آن هم در نزدیکی مرکز اتومبیل قرار گرفته است. آنقدر صندلی آن به نرمی به عقب می خوابد که هنگامی که سوار آن می شوید احساس می کنید که درون آن دراز کشیده اید به جای آن که حس کنید در آن نشسته اید.

 

7. 1958 فراری 412 اس


فراری 412 اس


فراری 412 اس (412 S) سرگذشتی پر دردسر داشته و این که تولید و استفاده از آن ادامه پیدا کرد چیزی شبیه یک معجزه بود. به علاوه این خودرو به یکی از گرانقیمت ترین خودروهای این شرکت در طول تاریخ بدل شد. این خودرو در نخستین نمایش خود در مسابقات حضوری ناموفق داشت و عرصه را به رقبای خود واگذار کرد. بلافاصله خودرو را به شرکت فراری بازگرداندند و آینده ی آن در هاله ای از ابهام قرار گرفت. فراری به تغییراتی در خودرو دست زد و با این تغییرات و همچنین افزوده شدن ترمزهای دیسکی خودرو توانست نمایش روان تری را از خود بروز دهد و در رقابتهای جایزه بزرگ 1960 در لس آنجلس رکوردی بالاتر از 290 کیلومتر برساعت را در میدان مسابقه به ثبت برساند. همچنان به همین دلیل است که این خودرو از قیمت بالایی در جهان برخوردار بوده و یکی از به یاد ماندنی ترین مدلهای فراری در تاریخ محسوب می شود.


6. 1953 فراری 340


فراری 340


تنها سه نسخه از فراری 1953 340 (1953 Ferrari 340) ساخته شده و در جهان موجود است. به همین دلیل این خودرو یکی از نادرترین خودروها نه فقط در میان مدلهای تولید شرکت فراری بلکه در میان همه ی خودروها به حساب می رود. این خودرو نخستین بار در سال 1953 در رقابتهای سرعت شرکت کرد ولی در ابتدا پایین تر از انتظار ظاهر شد و نتوانست مقامی بهتر از پنجمی را در هر دور از مسابقه کسب کند. فراری موتور آن را تقویت کرد و آن را تا بیش از 375 اسب بخار ارتقاء داد. پس از آن بود که 340 میدانهای مسابقه را به تسخیر خود درآورد و در سرتاسر اروپا مسابقات متعددی را از آن خود ساخت و به مدال طلا دست یافت. اندکی بعد این خودرو به فردی در ایالات متحده فروخته شد. تا چندین سال پس از آن نیز به شرکت در مسابقات سرعت ادامه داد.

 

5. 1975 فراری 625


فراری 625


این مدل فراری بسیار سبک است و وزن آن کمتر از یک تن است. با اینحال چنین خودروی کوچکی بیش از 320 اسب بخار قدرت موتور داشته و موتور آن از نمونه های وی 12 است. در زمان خود این خودرو یکی از سریعترین خودروهای جهان بود و به دلیل طراحی پیچیده و چشم نوازش به سرعت شهرت جهانی یافت. این خودرو در یک حراجی در موناکو در سال 2012 به قیمتی بیش از 6 میلیون دلار به فروش رسید و تنها دو نسخه از آن تولید شده است و به همین دلیل یکی از کمیاب ترین خودروهایی است که در جهان تولید شده است.

 

4. 1959 فراری جی تی 250


فراری جی تی 250


فراری جی تی 250 که مجهز به یک موتور وی 12 است در دو مدل تولید شده که یکی از آن ها برای مسابقات سرعت و دیگری برای استفاده در جاده طراحی شده اند. شرکت فراری در دهه ی 1950 پول و زمان زیادی را صرف کرد تا این محصول به مرحله ی تولید برسد. و تا آغاز دهه ی 1960 این اتفاق نیفتاد. این خودرو به محض رونمایی شهرت جهانی یافت و به زودی میادین مسابقه و جاده های بین المللی را زیر نگین خود آورد.


3. 1961 فراری 250 اسپایدر


فراری 250 اسپایدر


فراری 250 اسپایدر (Ferrari 250 Spyder) با نمایش در فیلم مشهور تعطیلات فری بوئلر که در ابتدای دهه ی 1980 تولید شد شهرت جهانی یافت. ولی گذشته از این فیلم اسپایدر 250 به این دلیل دارای شهرت است که تنها 50 نسخه از آن در جهان تولید و عرضه شده است. این خودرو دارای 2 صندلی است که یکی طول بیشتر داشته و دیگری قابلیت تغیر شکل دارد. این خودرو مجهز به یک موتور وی 12 با ظرفیت 3 لیتر است که دنده ی 4 گانه ی استاندارد آن قابلیت تعویض دستی دارد. تعداد اندکی از نمونه های این خودرو در حراجی سال 2008 به فروش رسید که متوسط قیمت هرکدام از مرز 13 میلیون دلار گذشت. بازیگر سرشناس هالیوود کریس اوانز یک نمونه از این خودرو را از دیگر بازیگر سرشناس آمریکایی جیمز کوبورن خریداری نمود. چنان که به نظر می رسد در حال حاضر هیچ نسخه ای از این مدل خودرو برای حراج در جهان وجود ندارد. شنیده می شود که شرکت فراری قصد دارد نمونه ی به روز شده ی این مدل کلاسیک خود را تولید و روانه بازار کند ولی هنوز از منابع رسمی شرکت چیزی در این باره اعلام نشده است.


2. 1957 فراری تستا روزا


فراری تستا روزا


فراری 1957 تستا روزا 250 (Ferrari 250 Testa Rossa) اخیرا در یک حراجی در اواخر آگوست سال 2011 به قیمتی بیش از 16 میلیون دلار به فروش رسید. این خودرو در مسابقات سرعت لامانس در سال 1958 شرکت نمود و از آن زمان به بعد در بسیاری از مسابقات سرعت به برتری دست یافت. فراری بسیاری از نمونه های این مدل را که در شرایط مناسبی قرار داشتند فراخواند و به بازسازی و بهینه سازی آنها پرداخت از جمله رنگ آن ها را تجدید کرد. این نمونه های بازسازی شده تقریبا شبیه مدل صفر خودرو شدند و همین موضوع باعث شده که قیمت آنها افزایش سرسام آوری یافته و به مرز 16 میلیون دلار برسد. تستا روزای 250 که در سال 2011 در حراجی به نمایش در آمد با نمونه ی اولیه ی آن که در سال 1957 رونمایی شد تقریبا تفاوتی نداشت.

 

1. فراری 1962 250 جی تی او


فراری 1962 250 جی تی او


تنها 39 نسخه از فراری 1962 جی تی او (Ferrari GTO) در جهان تولید و به بازار روانه شده است. این خودرو به افنخار راننده ی افسانه ای مسابقات سرعت از بریتانیا سر استیرلینگ ماس ساخته شد. متاسفانه استیرلینگ خود هرگز نتوانست با این خودرو در مسابقات سرعت شرکت کند چرا که پیش از عرضه ی آن در یکی از مسابقات دچار صدمات شدید جسمی شد و به ناچار عرصه ی رقابت های اتومبیلرانی را برای همیشه ترک گفت. فراری 250 جی تی او در دهه ی 1960 در بسیاری از مسابقات سرعت از جمله لامانس و سایر مسابقات در سرتاسر جهان شرکت کرد و تقریبا در همه ی موارد برتری خود را به سایر رقبا دیکته نمود. الین خودرو با این سن و سال همچنان قادر است سرعت صفر تا صد را در کمتر از 6 ثانیه بپیماید.

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
    • هیچ نظری یافت نشد

    پیوندهای مفید

    تماس با ما

    شماره تماس: 88231286 (21) 98+

    آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید